Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Enrique de Villena

Henryk de Villena

Henryk de Villena (hiszp. Enrique de Villena, Enrique de Aragón), znany jako El nigromántico, był kastylijskim pisarzem i tłumaczem, żyjącym w latach 1384-1434. Pełnił funkcję wielkiego mistrza zakonu Calatrava w latach 1404-1407 oraz był tytularnym markizem de Villena.

Życie i kariera

Henryk był synem Joanny Kastylijskiej, nieślubnej córki Henryka II, oraz Piotra, markiza de Villena. Jego ojciec zginął w bitwie pod Aljubarrota. Kształcił się w Walencji i Barcelonie oraz na dworze aragońskim. Jego małżeństwo z Marią de Albornoz, bogatą właścicielką ziemską, zostało unieważnione przez króla Henryka III z powodu rzekomej impotencji Henryka. Po śmierci protektora, Henryk stracił wsparcie, co doprowadziło do konfliktu w zakonie Calatrava.

W 1414 roku uczestniczył w koronacji Ferdynanda I Aragońskiego w Saragossie, a następnie przebywał w Walencji do 1417 roku. W ostatnich latach życia skupił się na literaturze, mając nieślubną córkę Izabelę, przyszłą pisarkę i zakonnicę. Zmarł osamotniony i w trudnej sytuacji finansowej.

Twórczość

Henryk de Villena był wszechstronnym erudytą, interesującym się astronomią, astrologią, alchemią, geometrią, arytmetyką, teologią i medycyną. Do jego najważniejszych dzieł należą:

  • Dwanaście prac Herkulesa (1417)
  • Traktat o trądzie (ok. 1422)
  • Arte cisoria (1423) – traktat gastronomiczny
  • Arte de trovar (1433)
  • Traktat o astrologii

Henryk tłumaczył również dzieła klasyków, w tym „Boską komedię” i „Eneidę”. Jego prace, choć przyniosły mu reputację heretyka i czarnoksiężnika, miały znaczący wpływ na rozwój hiszpańskiej prozy. Po jego śmierci Jan II Kastylijski polecił zniszczenie jego książek w bibliotece w Villena, co świadczy o kontrowersyjności jego twórczości.