„`html
Arkadiusz Czesław Rybicki
Arkadiusz Czesław Rybicki (ur. 12 stycznia 1953 w Gdyni, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) był polskim politykiem, działaczem społecznym i samorządowym, posłem na Sejm V i VI kadencji.
Życiorys
Rybicki ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, a w 1978 roku uzyskał dyplom z historii na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 70. zaangażował się w opozycję, współpracując z KOR i będąc jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności. W czasie strajków w 1980 roku brał udział w spisaniu 21 postulatów MKS, które zostały później wpisane na listę UNESCO.
Po sierpniu 1980 roku zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność” i kierował agencją prasową Biura Informacji Prasowej. Internowany podczas stanu wojennego, współpracował z Lechem Wałęsą w latach 1983-1988. W 1990 roku pracował jako szef Zespołu Obsługi Politycznej Prezydenta RP, a później prowadził działalność gospodarczą i był dyrektorem w Ministerstwie Kultury.
Rybicki był współzałożycielem Koalicji Republikańskiej, a później działał w Platformie Obywatelskiej. W wyborach w 2005 i 2007 roku zdobył mandat poselski z okręgu gdańskiego. Był autorem publikacji z zakresu historii i kultury oraz scenariuszy filmów dokumentalnych.
Zginął w katastrofie smoleńskiej, wracając z obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Gdańsku, a polityk został pochowany na cmentarzu Srebrzysko.
Odznaczenia i upamiętnienie
- 1999 – odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
- 2001 – Order Narodowy Zasługi (Francja)
- 2005 – Medal 25-lecia „Solidarności”
- 2010 – pośmiertnie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
- 2015 – pośmiertnie Krzyż Wolności i Solidarności
Jego imieniem nazwano skwer w Sopocie, a także odsłonięto tablicę pamiątkową w Gdańsku. W 2014 roku powstał film dokumentalny o jego życiu pt. Aram.
Życie prywatne
Rybicki był synem Stefana i Marii, miał trójkę rodzeństwa. W 1976 roku ożenił się z Małgorzatą Rybicką, z którą miał dwoje dzieci: Magdalenę i Antoniego.
„`