Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Paweł Płotowski

Paweł Płotowski

Paweł Płotowski (ur. przed 1480, zm. 18 kwietnia 1547 we Fromborku) był polskim duchownym katolickim, kanonikiem oraz prepozytem kapituły warmińskiej.

Kariera i działalność

Płotowski pełnił różne ważne funkcje w Kościele i na dworze królewskim. Był sekretarzem podkanclerzego i kanclerza wielkiego koronnego, Krzysztofa Szydłowieckiego, oraz dworzaninem króla Zygmunta Starego. Jako kanonik warmiński od 1520 roku, w 1523 roku po raz pierwszy w historii kapituły warmińskiej objął godność prepozyta.

W 1524 roku ubiegał się o dodatkowe dochody dla kapituły, jednak napotkał opór ze strony Mikołaja Kopernika, ówczesnego kanclerza.

Ubiegane godności biskupie

Po śmierci biskupa Maurycego Ferbera w 1536 roku Płotowski starał się o biskupstwo warmińskie, lecz przegrał z Janem Dantyszkiem. W celu zdobycia łask nowego biskupa, donosił na innych kanoników, w tym Kopernika, oskarżając ich o herezję i łamanie celibatu, co doprowadziło do usunięcia Aleksandra Scultetiego z Warmii.

Płotowski bezskutecznie ubiegał się także o biskupstwo chełmińskie oraz uczestniczył w obradach sejmików pruskich.

Pochówek i kultura

Zmarł 18 kwietnia 1547 roku i został pochowany w katedrze we Fromborku. Postać Pawła Płotowskiego pojawia się w filmie i serialu Kopernik (1972) w reżyserii Czesława i Ewy Petelskich, gdzie zagrał go Witold Pyrkosz.

Bibliografia

  • Tadeusz Oracki, Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej od połowy XV do końca XVIII wieku, tom II: L-Ż, Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego, Olsztyn 1988

Pawel Płotowski pozostaje postacią znaczącą w historii Warmii oraz polskiego Kościoła katolickiego.