Andrzej Kosmalski – Życiorys
Andrzej Kosmalski urodził się 22 lutego 1950 roku w Krotoszynie, a zmarł 10 grudnia 2007 roku w Warszawie. Był polskim działaczem związkowym oraz posłem na Sejm X kadencji.
Od 1972 roku pracował w Hucie Miedzi Głogów. W 1980 roku zaangażował się w tworzenie struktur Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, obejmując stanowisko zastępcy przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Robotniczej. W czerwcu 1981 roku został wybrany do zarządu delegatury Zagłębie Miedziowe oraz został jednym z przewodniczących obrad I walnego zebrania NSZZ „Solidarność” Regionu Dolny Śląsk.
W grudniu 1981 roku został internowany, a po zwolnieniu w listopadzie 1982 roku, kontynuował działalność podziemną, mimo wielokrotnych zatrzymań i rewizji. W 1986 roku współorganizował Regionalną Komisję Wykonawczą NSZZ „Solidarność” Regionu Dolny Śląsk, a w 1988 roku powołał jawny Komitet Organizacyjny NSZZ „Solidarność”. W czerwcu 1989 roku uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy z listy Komitetu Obywatelskiego.
Po zakończeniu kadencji poselskiej w 1991 roku, wycofał się z działalności politycznej. Został pochowany na cmentarzu w Wierzchowicach.
Odznaczenia i wyróżnienia
- 2007 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie)
- 2020 – Krzyż Wolności i Solidarności (pośmiertnie)
- 2013 – tytuł „Zasłużony dla Miasta Głogowa” (pośmiertnie)
- Medal 25-lecia „Solidarności”
Podsumowanie
Andrzej Kosmalski był znaczącą postacią w historii polskiego ruchu związkowego. Jego działalność w „Solidarności” oraz późniejsza kariera polityczna jako posła na Sejm kontraktowy podkreślają jego zaangażowanie w walkę o prawa pracownicze i demokratyczne. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami, co świadczy o jego wkładzie w historię Polski.