Paweł Roman Sanguszko
Paweł Roman Sanguszko (ur. 30 lipca 1834, zm. 15 lipca 1876 w Nicei) był polskim ziemianinem oraz członkiem austriackiej Izby Panów. Urodził się w rodzinie ziemiańskiej jako syn Władysława Hieronima i Izabeli Marii Lubomirskiej, miał dwóch braci: Eustachego i Romana.
Wykształcenie i kariera
Ukończył studia prawnicze, a następnie pracował w austriackiej służbie dyplomatycznej w Paryżu. W październiku 1862 roku ożenił się i osiedlił w rodzinnych dobrach w Gumniskach. Po śmierci ojca w 1870 roku odziedziczył dobra w ziemi tarnowskiej i zasiadł w Izbie Panów w Wiedniu, jednak ze względu na zły stan zdrowia nie uczestniczył w obradach.
Życie osobiste
Sanguszko był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Maria z Borchów (1835-1868), która w czasie powstania styczniowego opiekowała się rannymi. Mieli córkę, Marię Teresę (1864-1954), która w 1883 roku wyszła za mąż za kuzyna, Leona Pawła Sapiehę. Po śmierci pierwszej żony, Sanguszko ożenił się z hrabianką Georginą Apponyi de Nagy Oppony (ur. 1842), z którą nie miał dzieci.
Organizacje i działalność
Był aktywnym członkiem Towarzystwa Gospodarczo-Rolniczego w Krakowie oraz honorowym kawalerem maltańskim. Ostatnie lata życia spędził na leczeniu w południowej Europie.
Literatura
- Zbigniew Fras, Paweł Roman Sanguszko, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXIV, 1993
Kategorie
- Polscy posłowie do Rady Państwa w Wiedniu
- Członkowie Izby Panów Rady Państwa w Wiedniu
- Posłowie Sejmu Krajowego Galicji II kadencji
- Austriaccy dyplomaci
- Polscy ziemianie
- Polscy kawalerowie maltańscy