Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Fehmarn

Fehmarn – ogólne informacje

Fehmarn, znana również jako Femern, to trzecia co do wielkości niemiecka wyspa na Morzu Bałtyckim. Należy do kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Ostholstein. Wyspa ma powierzchnię 185,45 km² i zamieszkiwana jest przez niecałe 13 tys. osób, z czego około 6000 mieszka w dzielnicy Burg auf Fehmarn. Fehmarn jest popularnym miejscem wypoczynkowym z powodu dużego nasłonecznienia (1920 godzin rocznie).

Geografia i środowisko

Południowa część wyspy charakteryzuje się szerokimi plażami, a południowy kraniec połączony jest z lądem mostem Fehmarnsund o długości 963 m. Północne wybrzeże to piaszczyste wydmy, podczas gdy wschodnie jest klifowe i kamieniste. Najwyższe punkty wyspy to Hinrichsberg (27,2 m) i Wulfener Berg (26,5 m).

W 1975 roku utworzono rezerwat ptactwa wodnego Wallnau, zajmujący 300 ha na zachodnim brzegu, który jest miejscem lęgowym dla około 80 gatunków ptaków. Rezerwat oferuje centrum informacyjne oraz punkty obserwacyjne.

Historia

Do 3 października 1990 r. Fehmarn była największą wyspą Republiki Federalnej Niemiec. Po zjednoczeniu Niemiec tytuł ten przypadł Rugii. W 2003 roku, po połączeniu miasta Burg auf Fehmarn z urzędem Fehmarn, powstało miasto o tej samej nazwie.

Gospodarka

Na wyspie znajduje się jedna z większych niemieckich elektrowni wiatrowych.

Transport

Fehmarn jest połączona z lądem mostem Fehmarnsund, który ma jedno torowisko, dwupasową jezdnię oraz część pieszo-rowerową. Wyspa jest kluczowym punktem komunikacyjnym, szczególnie dla połączeń do Kopenhagi przez prom z Puttgarden do Rødby. Planowana budowa tunelu pod Bełtem Fehmarn rozpocznie się w 2025 roku i ma zakończyć się w 2029 roku.

Wydarzenia

  • 6 września 1970 roku Jimi Hendrix wystąpił na festiwalu Isle of Fehmarn Love & Peace, co było jego ostatnim koncertem.
  • 14 sierpnia 1985 roku zmarła na wyspie Lina von Osten, wdowa po Reinhardzie Heydrichu.