Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Odnaleziona broń wzbogaci zbiory Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

W Koronowie miała miejsce fascynująca historia, która pokazuje, jak pasjonaci historii mogą przyczynić się do odtworzenia fragmentów przeszłości. Policjanci z tamtejszego komisariatu prowadzili sprawę dotyczącą znalezienia jednostki broni z czasów II Wojny Światowej. Finałem tych działań było wczorajsze spotkanie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie młodszy inspektor Tomasz Meyze przekazał dyrektorowi muzeum, Wojciechowi Bartoszekowi, odkrytą broń, a także magazynki i amunicję.

Odnalezienie Skarbu

Wszystko zaczęło się 23 czerwca 2024 roku w miejscowości Stronno, gdzie miłośnik historii, posiadający odpowiednie zezwolenie, przeszukiwał teren wykrywaczem metali. Jego poszukiwania zakończyły się sukcesem, gdy natrafił na zakopany karabin, sprzęt wojskowy oraz cztery magazynki zawierające amunicję. Po wstępnych badaniach okazało się, że ma on swoje korzenie w czasach II Wojny Światowej, szczególnie jako ręczny karabin maszynowy wz. 28 Browning.

Bezpieczeństwo i Badań w Rękach Policji

Mężczyzna niezwłocznie poinformował policję o swoim znalezisku. Wkrótce po tym broń została zabezpieczona, a Komisariat w Koronowie rozpoczął postępowanie, zlecając badania biegłemu sądowemu specjalizującemu się w broni, amunicji oraz balistyce. Policjanci z Koronowa, po zgromadzeniu danych oraz ustaleniu możliwości restauracji znaleziska, postanowili nawiązać kontakt z Muzeum Wojsk Lądowych, gdzie broń mogłaby być poddana dalszym badaniom oraz konserwacji.

Nie tylko Zabytek, ale i Historia

Odnaleziona jednostka broni oraz amunicja to zabytki, które związane są z Wojną Obroną 1939 roku oraz szczególnymi wydarzeniami na przedmurzu Bydgoszczy. Broń była wówczas częścią wyposażenia Sił Zbrojnych II RP w okresie międzywojennym, a w arsenale znajdowało się około 23 tysięcy takich jednostek.

Oczekiwanie na Wyniki

25 września 2024 roku w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się przekazanie odkrytych artefaktów. Teraz pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i czekać na efekty prac konserwatorskich. Kto wie, może te badania przyniosą szczegółowe informacje na temat żołnierza, który dzielnie nosił tę broń na polu bitwy? Historia wzywa, a my czekamy na odpowiedzi.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie