Roman Hula
Roman Hula, urodzony 30 maja 1953 roku w Zakopanem, to polski oficer, który pełnił funkcję komendanta głównego Policji w latach 1991–1992.
Życiorys
Hula rozpoczął swoją karierę w Milicji Obywatelskiej w 1976 roku, po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Oficerskiej MSW w Szczytnie. W czasie swojej pracy był zaangażowany w sprawę Joachima Knychały, seryjnego mordercy skazanego na karę śmierci w 1985 roku.
W 1989 roku Hula był zastępcą szefa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Piekarach Śląskich. Wspólnie z innymi milicjantami wystosował list do premiera Tadeusza Mazowieckiego, postulując m.in. rozdzielenie Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa oraz utworzenie związku zawodowego dla milicjantów, co spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony NSZZ „Solidarność”.
W styczniu 1990 roku Hula został przewodniczącym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy MO. W czerwcu tego samego roku został komendantem wojewódzkim Policji w Katowicach, a 17 lipca 1991 roku awansował na stanowisko komendanta głównego Policji. Podjął próbę reorganizacji Policji, jednak w styczniu 1992 roku podał się do dymisji.
Po zakończeniu kariery w Policji Hula próbował swoich sił w polityce oraz założył prywatną firmę ochroniarską. Zasiadał także w zarządzie klubu piłkarskiego Sokół Tychy.
Przypisy
- Profil na stronie Komendy Głównej Policji: [dostęp 2018-09-16]
Kategorie
- Absolwenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie
- Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej
- Komendanci wojewódzcy Policji
- Komendanci główni Policji
- Polscy przedsiębiorcy
- Ludzie związani z Piekarami Śląskimi
- Ludzie urodzeni w Zakopanem