Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Julian Kornhauser

Julian Kornhauser

Julian Kornhauser, urodzony 20 września 1946 roku w Gliwicach, to polski poeta, prozaik i krytyk literacki. Jest uznawany za jednego z głównych przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali lat 70. XX wieku. Kornhauser jest także profesorem nauk humanistycznych oraz specjalistą w zakresie literatury serbskiej i chorwackiej.

Życiorys

Jest synem Jakuba Kornhausera, więźnia obozów, oraz Małgorzaty Glombik. Ukończył V Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach, a następnie Uniwersytet Jagielloński, gdzie uzyskał magisterium w 1970 roku oraz doktorat w 1975. Habilitację obronił w 1982, a tytuł profesora otrzymał w 1996 roku.

Kornhauser jest żonaty z Alicją Wojną-Kornhauser i ma dwoje dzieci, w tym syna Jakuba, który również jest literaturoznawcą.

W 2008 roku przeszedł krwotoczny udar mózgu, co ograniczyło jego aktywność twórczą. Po dłuższej przerwie, w 2015 roku, opublikował dwa wiersze w miesięczniku „Twórczość”.

Kariera zawodowa

Od 1970 roku pracował w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ, pełniąc różne funkcje akademickie, w tym dyrektora instytutu oraz kierownika Katedry Filologii Chorwackiej, Serbskiej i Słoweńskiej. Był również członkiem licznych komisji naukowych oraz redaktorem naczelnym „Pamiętnika Słowiańskiego”.

Kornhauser specjalizuje się w literaturoznawstwie chorwackim i serbskim XX wieku oraz w historii literatury polskiej po 1945 roku. Jest autorem ponad trzystu publikacji, w tym monografii i krytycznych szkiców.

Represje w PRL-u

W 1973 roku opublikował tom poezji „Zabójstwo”, który był jednym z pierwszych polskich samizdatów. W 1975 roku podpisał List 59, protestując przeciwko zmianom w konstytucji PRL. W wyniku swoich działań był rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa i internowany w grudniu 1981 roku. Współredagował drugoobiegowe czasopisma literackie, a jego prace publikowane były w wielu czasopismach.

Poezja i proza

Kornhauser jest autorem licznych tomów poetyckich i prozatorskich, w tym:

  • Nastanie święto i dla leniuchów (1972)
  • Zabójstwo (1973)
  • Dom, sen i gry dziecięce (1995)

Nagrody i odznaczenia

Kornhauser otrzymał wiele nagród, w tym:

  • Nagroda Fundacji im. Kościelskich (1975)
  • Nagroda Poetycka im. A. Bursy (1981)
  • Nagroda Miasta Krakowa (1998)
  • Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius” (2016)

Podsumowanie

Julian Kornhauser to istotna postać polskiej literatury, która miała wpływ na rozwój poezji i krytyki literackiej. Jego twórczość, bogata w różnorodne tematy i formy, pozostaje aktualna i wpływowa w polskim kontekście literackim.