Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Adlai Ewing Stevenson II

Adlai Ewing Stevenson II

Adlai Ewing Stevenson II (ur. 5 lutego 1900, zm. 14 lipca 1965) był amerykańskim politykiem i dyplomatą, znanym z umiejętności oratorskich oraz wykształcenia. Należał do rodziny o silnych tradycjach politycznych, jego dziadek był wiceprezydentem USA, a syn, Adlai Stevenson III, był senatorem z Illinois.

Wczesne życie i kariera

Stevenson urodził się w Los Angeles, ale dorastał w Illinois. Studiował prawo na Uniwersytecie Princeton, po czym pracował jako prawnik i zaangażował się w politykę, wspierając Nowy Ład Roosevelta. W czasie II wojny światowej był zastępcą sekretarza marynarki i członkiem delegacji USA w ONZ.

Gubernator Illinois

W latach 1949-1953 był gubernatorem Illinois, zdobywając urząd dzięki dużemu poparciu wyborczemu. Jego kadencja koncentrowała się na reformach w policji i rozwoju infrastruktury.

Kandydat na prezydenta

W wyborach prezydenckich w 1952 roku Stevenson był kandydatem Partii Demokratycznej, a jego partnerem na wiceprezydenta był John Sparkman. Mimo silnej kampanii, przegrał z republikańskim duetem Eisenhower-Nixon. Próbował ponownie w 1956 roku, ale również nie odniósł sukcesu. Mimo to, zachował popularność i wsparcie wśród liberalnych demokratów.

Dalsza kariera i śmierć

Stevenson został Ambasadorem USA przy ONZ, gdzie pracował aż do swojej śmierci. Jego koncepcje polityczne, zwłaszcza dotyczące odprężenia w stosunkach międzynarodowych, miały wpływ na późniejszych prezydentów, takich jak Kennedy, Nixon czy Clinton.

Życie osobiste

W 1928 roku ożenił się z Ellen Borden, z którą miał trzech synów, ale rozwiódł się w 1949 roku. Stevenson był związany z innymi kobietami, w tym dziennikarką Katharine Graham. Jako unitarianin, miałby być czwartym przedstawicielem tego wyznania w Białym Domu, gdyby został prezydentem.

Spuścizna

Stevenson pozostawił po sobie znaczący ślad w amerykańskiej polityce, a jego pomysły były kontynuowane przez kolejnych liderów. Jego postać inspirowała także twórców kultury, w tym Petera Sellersa w filmie „Dr. Strangelove”.