Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ptacznik (szczyt)

Ptacznik

Ptacznik (1346 m n.p.m., słow. Vtáčnik) to najwyższy szczyt w grupie górskiej o tej samej nazwie, położony w Karpatach Zachodnich, w centralnej Słowacji.

Położenie

Szczyt Ptacznika znajduje się w centralnej części Wysokiego Ptacznika, pomiędzy Malą Homôlką (1298 m n.p.m.) na północy a Kláštorską skalą (1279 m n.p.m.) na południu. Na północno-zachodnim odcinku rozciąga się mocno rozczłonkowany grzbiet, który od północy ogranicza Gepňárova dolina, a od południa Bystričianska dolina. Szczyt jest częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Ponitrie, a północne i wschodnie stoki obejmuje rezerwat przyrody Vtáčnik.

Charakterystyka

Ptacznik wznosi się o 60-70 m ponad główny grzbiet gór, a jego charakterystyczny północny uskok jest dobrze widoczny z zachodu, z Kotliny Górnonitrzańskiej. Masyw porastają lasy bukowe, z domieszką jodły i jawora. W wyższych partiach drzewa przyjmują karłowate formy. Wierzchołek szczytu tworzy płaska płyta skalna, a jego wysokość wieńczy stalowy, chromowany krzyż.

Turystyka

Na szczyt prowadzi dalekobieżny, czerwono znakowany szlak turystyczny Ponitrianska magistrála oraz wiele innych znakowanych tras z okolicznych miejscowości. Czas wejścia wynosi od 2 godz. 20 min. do 3 godz. 30 min. Istnieje również ścieżka dydaktyczna Vtáčnik, zaczynająca się w Dolinie Gepniarowej. Szczyt jest popularnym celem turystycznym ze względu na rozległe panoramy obejmujące Góry Strażowskie, Małą i Wielką Fatrę, Góry Kremnickie oraz inne pasma, widoczne przy dobrej pogodzie.

Bibliografia

  • Barański Mirosław J.: Vtáčnik najwyższy w Ptaczniku, Gazeta górska, R. XXV, nr 2 (98), wiosna 2017, s. 34-47;
  • Králik Ivan, Školna Peter, Štrba Ján i in.: Kremnické vrchy. Vtáčnik. Turistický sprievodca ČSSR, wyd. Šport, 1989;
  • Štefánik Branislav: K najvyšším vrcholom slovenských hôr. Vtáčnik – Vtáčnik, Krásy Slovenska, R.LXXVI, nr 7-8/1999, s. 21;
  • Vtáčnik. Horná Nitra. Turistická mapa 1 : 50 000, wydanie 4, VKÚ Harmanec, 2010.