„`html
Tadeusz Kulisiewicz
Tadeusz Kulisiewicz (13 listopada 1899 – 18 sierpnia 1988) był polskim grafikiem i rysownikiem, urodzonym w Kaliszu. Po ukończeniu gimnazjum, studiował w Państwowej Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu oraz w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie.
Życiorys
Kulisiewicz był aktywny w Stowarzyszeniu Polskich Artystów Grafików „Ryt” od 1926 roku. W latach 1933-1939 prowadził kursy rysunku na warszawskiej ASP. Po II wojnie światowej został profesorem rysunku na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. Jego prace były prezentowane na wystawach w Europie, Azji oraz obu Amerykach.
Zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Twórczość
Kulisiewicz rozpoczął swoją twórczość od drzeworytów, w tym cyklu poświęconego Szlembarkowi, gdzie często przebywał. Jego prace odznaczały się ekspresją i surowością, w przeciwieństwie do ówczesnej stylistyki góralskiej. W czasie II wojny światowej stracił wiele swoich dzieł, co skłoniło go do skupienia się na rysunku i grafice miedziorytniczej.
Po wojnie podróżował po świecie, tworząc cykle rysunków z różnych krajów, takich jak Chiny, Indie czy Meksyk. W jego późniejszej twórczości pojawił się kolor, a także nowe tematy, np. cykle suchorytów dotyczących społecznych i politycznych zagadnień.
W 1986 roku założył fundację wspierającą młodych artystów, a po jego śmierci jego pracownia przekazana została Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.
Ordery i odznaczenia
- Order Budowniczych Polski Ludowej (1971)
- Order Sztandaru Pracy I klasy (1955)
- Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984)
Nagrody
- 1928: I nagroda na Salonie Grafiki Polskiej w Warszawie
- 1933: I nagroda na Międzynarodowej Wystawie Drzeworytu w Warszawie
- 1952: Nagroda Państwowa I stopnia za wybitne osiągnięcia artystyczne
- 1961: I nagroda w dziale rysunków na VI Biennale Sztuki w São Paulo
Upamiętnienie
Ulice nazwane imieniem Tadeusza Kulisiewicza znajdują się w Warszawie, Kaliszu i Szlembarku. W 1994 roku otwarto w Kaliszu Centrum Rysunku i Grafiki jego imienia, a w 2019 roku zorganizowano wystawę z okazji 120. rocznicy jego urodzin.
„`