Inwestycje Bezpośrednie
Inwestycje bezpośrednie to proces zakupu lub rozpoczęcia działalności gospodarczej w innym kraju, który ma na celu uzyskanie znaczącej kontroli nad lokalnym przedsiębiorstwem. Stanowią one część bilansu płatniczego danego kraju.
Charakterystyka Inwestycji Bezpośrednich
Inwestycje te różnią się od inwestycji portfelowych, które są bardziej płynne i podatne na spekulacje. Kluczowe cechy inwestycji bezpośrednich to:
- Trwałość, która oznacza długoterminowy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
- Kontrola, wyrażająca się posiadaniem co najmniej 10% akcji lub głosów na walnym zgromadzeniu.
Kierunkowość Inwestycji
W statystyce bilansu płatniczego inwestycje bezpośrednie są klasyfikowane według zasady kierunkowości, co oznacza, że analizowane są zarówno krajowe inwestycje za granicą, jak i zagraniczne inwestycje w kraju. W przeciwieństwie do innych kategorii bilansu, w przypadku inwestycji bezpośrednich kluczowe jest ustalenie kierunku inwestycji.
Nettowanie Transakcji
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi relacją inwestycji bezpośredniej są nettowane, co oznacza, że przy obliczaniu wartości bilansu płatniczego uwzględnia się tylko różnicę pomiędzy aktywami a pasywami. Przykładowo, kredyty udzielone przez zagraniczną spółkę-matkę są kompensowane z kredytami otrzymanymi od tej samej firmy.
Statystyka Inwestycji w Polsce
W Polsce statystykę inwestycji bezpośrednich prowadzi Narodowy Bank Polski w ramach statystyki bilansu płatniczego.