Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

17 Pułk Ułanów Wielkopolskich

„`html

17 Pułk Ułanów Wielkopolskich

17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego (17 puł) był jednostką kawalerii Armii Wielkopolskiej i Wojska Polskiego II RP. Został sformowany w 1919 roku i stacjonował głównie w Gnieźnie i Lesznie. Pułk brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej 1939 roku.

Powstańczy rodowód pułku

Formowanie pułku rozpoczęło się w Gnieźnie w styczniu 1919 roku, kiedy to ppłk Kazimierz Grudzielski powierzył ppor. Edwardowi Grabskiemu sformowanie oddziału kawalerii. Pułk uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim, a po zakończeniu działań zbrojnych brał udział w walkach na froncie północnym.

Pułk w wojnie polsko-bolszewickiej

W 1920 roku pułk wszedł na front litewsko-białoruski, gdzie przyjął nazwę 17 Pułku Ułanów. Wzięli udział w wyprawie kijowskiej, a 7 maja 1920 roku zajęli Kijów, co stało się największym osiągnięciem pułku w tej wojnie.

Działania bojowe w kampanii wrześniowej

W kampanii wrześniowej 1939 roku pułk miał za zadanie osłonę Wielkopolski. Po wybuchu wojny brał udział w walkach w rejonie Bzury, w tym w bitwach pod Walewicami i Głownem. Pułk poniósł znaczne straty, a jego dowódca, płk Ignacy Kowalczewski, został ranny.

Mobilizacja i organizacja w czasie pokoju

Po wojnie z bolszewikami, pułk przeszedł reorganizację i stacjonował w Lesznie, gdzie wprowadzono nowe umundurowanie i szkolenie. W latach 30. XX wieku pułk wzmocnił swoje uzbrojenie, m.in. poprzez wprowadzenie nowoczesnych karabinów.

Sport i tradycje

Pułk aktywnie uczestniczył w zawodach sportowych, odnosił sukcesy w rywalizacji w jeździectwie. Zorganizowano również tradycje, takie jak bieg św. Huberta, a pułk był znany z aktywności w polo.

Odznaczenia i symbole

Pułk został odznaczony Orderem Virtuti Militari za działania w kampanii wrześniowej. Sztandar pułku wręczono 21 maja 1939 roku. Jako patrona wyznaczono Bolesława Chrobrego.

Straty i upamiętnienie

W czasie kampanii wrześniowej pułk poniósł ciężkie straty – zginęło 14 oficerów i 149 żołnierzy. Po wojnie wielu członków pułku zostało zamordowanych w czasie okupacji.

„`