Kirasjerzy – Historia i Charakterystyka
Kirasjerzy, znani również jako ciężka jazda, to formacja wojskowa, która istniała w armiach europejskich od XVI do XX wieku. Ich nazwa pochodzi od francuskiego słowa cuir, co oznacza skórę, ponieważ używali lżejszych zbroi, które pozwalały na większą zwinność i szybkość.
Powstali w drugiej połowie XVI wieku jako rozwinięcie ciężkozbrojnej jazdy kopijniczej. Kirasjerzy, uzbrojeni w metalowe płytowe zbroje, początkowo walczyli ogniem z konia, a ich taktyka ewoluowała w czasie wojny trzydziestoletniej, gdzie przeprowadzali szarże na białą broń. Generał von Marvitz podkreślał ich determinację w przełamaniu linii nieprzyjaciela, nawet kosztem własnych strat.
W XVII wieku pojawili się również półkirasjerzy, którzy używali lżejszych zbroi i walczyli z arkebuzami. Z czasem, od połowy XIX wieku, kirasjerzy zostali włączeni do jazdy liniowej, a we Francji istnieli do 1914 roku. Obecnie we Włoszech funkcjonuje pułk kirasjerów jako gwardia honorowa prezydenta.
Uzbrojenie i Wyposażenie
Pierwotni kirasjerzy nosili zbroje trzy czwarte, a ich uzbrojenie ewoluowało w miarę rozwoju broni palnej. Zbroje stawały się coraz cięższe, co prowadziło do rezygnacji z niektórych elementów ochronnych.
W XIX wieku kirasjerzy mieli stalowy kirys o wysokości około 47 cm, który skutecznie chronił przed ciosami broni białej oraz kulami muszkietowymi. Ich uzbrojenie obejmowało pałasz, pistolety oraz karabinki, a hełmy wzorowane były na antycznych.
Polscy Kirasjerzy
W Księstwie Warszawskim istniał pułk kirasjerów, sformowany w 1809 roku. Tradycje jazdy pancernej w Polsce sięgają średniowiecza, a husarze, po reformach króla Stefana Batorego, przyjęli taktyki odpowiadające późniejszym kirasjerom, wykorzystując lekką długą kopię jako główną broń.