Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Samuel Abbe

Samuel Abbe

Samuel Abbe (1876-1937) był łódzkim kupcem i przemysłowcem żydowskiego pochodzenia. Posiadał fabrykę włókienniczą na Radogoszczu, która podczas II wojny światowej stała się miejscem niemieckiego więzienia policyjnego. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, więzienie to zostało spalone wraz z około 1500 więźniami.

Życiorys

Samuel był synem Lajba Abbe, fabrykanta z Pabianic, i Estery z d. Jedwab. Miał trzynaścioro rodzeństwa. Jego żoną była Matla Szpiro, z którą miał syna Stefana i córkę Helenę. W latach 20. XX wieku mieszkał w Łodzi, najpierw przy ul. Cegielnianej, a później przy ul. Narutowicza. Zmarł 9 kwietnia 1937 roku, a jego pogrzeb odbył się na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi.

Działalność zawodowa

W 1912 roku, w spółce ze szwagrem Henrykiem Szpiro, Abbe odkupił tkalnię wyrobów wełnianych przy ul. Pańskiej. Produkowano w niej wełnę czesankową na rynek lokalny oraz rynki Cesarstwa Rosyjskiego. W 1928 roku fabryka zatrudniała 70 osób i zdobyła wyróżnienia na wystawach w Rzymie i Paryżu.

W 1920 roku Abbe był właścicielem firmy zajmującej się produkcją odzieży oraz wynajmował dom przy ul. Placowej, w którym mieściło się Prywatne Gimnazjum Męskie. Po jego śmierci, fabrykę przejął syn Stefan.

W okresie II wojny światowej fabryka na Radogoszczu była miejscem obozu przesiedleńczego dla Polaków, a później przekształcono ją w więzienie policyjne. W wyniku likwidacji tego miejsca, zginęli tam więźniowie oraz osoby przetrzymywane w obozie.

Uwagi

Samuel Abbe pozostaje ważną postacią w historii Łodzi, a jego działalność biznesowa miała znaczący wpływ na lokalny przemysł włókienniczy.

Przypisy i bibliografia

  • Marek Szukalak, Słownik biograficzny Żydów łódzkich oraz z Łodzią związanych, Łódź 2012.
  • Maria Nowacka, Radogoszcz. Łódź 1948.
  • Wojciech Źródlak, Obozy hitlerowskie w Łodzi, Łódź 1998.