Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polskie Wydawnictwo Muzyczne

„`html

Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) to instytucja założona w 1945 roku w Krakowie. Wydawnictwo jest znane z publikacji materiałów nutowych oraz książek dotyczących muzyki. Po znacjonalizowaniu w 1946 roku, sprywatyzowano je w 2001, a w 2016 ponownie stało się państwową instytucją kultury.

Historia

PWM przez wiele lat było jedynym wydawcą muzycznym w Polsce. Pierwszym dyrektorem był Tadeusz Ochlewski, a Mieczysław Tomaszewski pełnił funkcje redaktora naczelnego i dyrektora od 1954 do 1988 roku. Obecnie, od 2013 roku redaktorem naczelnym i dyrektorem PWM jest Daniel Cichy.

Działalność wydawnicza

Wydawnictwo publikuje materiały nutowe polskiej muzyki dawnej i współczesnej, książki oraz publikacje pedagogiczne. W latach 1979-2012 wydano dwunastotomową Encyklopedię muzyczną PWM pod redakcją Elżbiety Dziębowskiej. Dział Zbiorów Nutowych w Warszawie udostępnia partytury i materiały wykonawcze orkiestr oraz filharmonii na całym świecie.

PWM wydało pierwsze partytury takich kompozytorów jak:

  • Krzysztof Penderecki
  • Witold Lutosławski
  • Henryk Mikołaj Górecki
  • Grażyna Bacewicz
  • Mieczysław Karłowicz

Wydawnictwo publikuje również zbiory dzieł Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego oraz Karola Szymanowskiego.

Inna działalność

PWM angażuje się w promocję polskiej muzyki współczesnej oraz organizuje różne wydarzenia, w tym Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego. Działa także na rzecz wystaw poświęconych polskiej muzyce oraz festiwali muzycznych.

W 2018 roku PWM poszerzyło swoją działalność o wydawanie Kwartalnika Literackiego NAPIS oraz książek literackich.

Polska Biblioteka Muzyczna

Polska Biblioteka Muzyczna to portal, który udostępnia zdigitalizowane materiały nutowe oraz wybrane hasła Encyklopedii Muzycznej PWM. Portal zawiera prawie 20 000 obiektów cyfrowych, w tym utwory różnych epok i gatunków, reprezentowane przez kompozytorów takich jak Fryderyk Chopin, Grażyna Bacewicz i Wojciech Kilar.

Linki zewnętrzne

„`