Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu
Pomnik Mikołaja Kopernika, autorstwa Christiana Friedricha Tiecka, został odsłonięty w 1853 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu, w pobliżu Ratusza. Jest to jeden z symboli miasta, upamiętniający wybitnego astronoma, który urodził się w Toruniu.
Historia
Inicjatywa upamiętnienia Kopernika pomnikiem sięga lat 30. XVIII wieku. W 1765 roku książę Józef Aleksander Jabłonowski zlecił stworzenie marmurowego popiersia, które jednak nie zostało zaakceptowane przez Radę Miasta i trafiło do kościoła św. Janów. W 1809 roku rozpoczęto zbiórkę funduszy na nowy pomnik, jednak po powrocie Torunia do Prus w 1815 roku zbiórka została wstrzymana.
W 1839 roku powstało niemieckie towarzystwo budowy pomnika, które planowało odsłonięcie w 1843 roku, z okazji 300-lecia śmierci Kopernika. Początkowo projekt miał wykonać Johann Gottfried Schadow, jednak ostatecznie w 1843 roku zlecono go Christianowi Friedricha Tieckowi. Koszt budowy oszacowano na 6-7 tysięcy talarów.
Prace nad modelem pomnika rozpoczęły się w lipcu 1847 roku. Po zniszczeniu modelu w 1848 roku, Tieck oddał nowy projekt w 1849 roku. Odlew pomnika zlecono giserowi Heinrichowi Fischerowi w Berlinie. Cokół wykonano na Dolnym Śląsku. Po śmierci Tiecka w 1851 roku, pomnik został przetransportowany do Torunia w lutym 1852 roku, a jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 25 października 1853 roku.
W 2003 roku pomnik przeszedł renowację z okazji 150. rocznicy odsłonięcia, przywracając oryginalne elementy, takie jak studzienka z brązową paszczą delfina.
Charakterystyka
Pomnik przedstawia Mikołaja Kopernika w todze profesorskiej, z sferą armilarną w lewej ręce i wskazującym na niebo palcem prawej ręki, symbolizując jego związki z astronomią. Ustawiony jest na cokole, wokół którego znajdują się kamienne ławki, a przed nim – kamienna studzienka.
Na cokole widnieje łaciński napis, który po przetłumaczeniu brzmi: Mikołaj Kopernik Toruńczyk, Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo. Autorem tekstu jest profesor Rudolf Brohm.