Saukowie (Osakiwugi)
Saukowie, znani również jako Osakiwugi, to plemię Indian Ameryki Północnej, należące do rodziny językowej Algonkian. Kulturowo są spokrewnieni z plemionami Kickapoo i Potawatomich.
Historia i migracje
Pierwotnie Saukowie zamieszkiwali lasy północnego Wisconsin. Po wyparciu przez Czipewejów osiedlili się między południowym brzegiem Jeziora Górnego, zachodnim brzegiem Jeziora Michigan a wschodnim brzegiem Missisipi. W tym czasie zjednoczyli się z plemieniem Lisów, tworząc silne i wojownicze ugrupowanie. Często współpracowali z Dakotami w walce przeciw Czipewejom.
W 1804 roku Saukowie wzięli udział w rozmowach pokojowych z Amerykanami, które zakończyły się podpisaniem niekorzystnego traktatu, w wyniku którego oddali 6 milionów hektarów swoich ziem w zamian za niewielką kwotę pieniędzy.
Wojna Czarnego Jastrzębia
Podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej w 1812 roku część Sauków, dowodzona przez Czarnego Jastrzębia, opowiedziała się po stronie Brytyjczyków. W tym samym czasie główny wódz, Keokuk, był zwolennikiem Amerykanów i zgodził się na oddanie wszystkich ziem plemiennych na wschód od Missisipi.
W 1833 roku rozpoczęły się działania wojenne znane jako „Wojna Czarnego Jastrzębia”. Po przegranej wojnie Saukowie zostali zmuszeni do opuszczenia swoich terenów na wschód od Missisipi i przeszli na ziemie zajmowane przez Lisów, w obecnym stanie Iowa.
Liczebność
Według spisu powszechnego w 2000 roku, 4206 obywateli USA zadeklarowało pochodzenie wyłącznie Sauków i Lisów, podczas gdy 6578 osób stwierdziło, że mają pochodzenie związane z tym plemieniem w różnym stopniu.
Podsumowanie
Saukowie to plemię z bogatą historią, które przeszło przez wiele konfliktów i zmian osadniczych. Obecnie zachowują swoją tożsamość kulturową i historyczną, mimo trudnych doświadczeń z przeszłości.