Kommagena – Kraina Historyczna
Kommagena (starożytna Kommagēnē) była krainą położoną w północnej Syrii, na pograniczu z Azją Mniejszą, w granicach państwa Achemenidów. Najważniejszym miastem regionu było Samsat (starożytne Samosata). Po raz pierwszy kraina ta została wzmiankowana w asyryjskich tekstach jako Kummuhu.
Historia i Władza
W historii Kommagena odgrywała różne role polityczne:
- 708 r. p.n.e. – aneksja przez asyryjskiego króla Sargona II.
- 333 r. p.n.e. – podbój przez Aleksandra Wielkiego.
- 163 r. p.n.e. – odzyskanie niepodległości pod rządami Ptolemeusza, gubernatora związanego z dynastią perską.
Ptolemeusz, spokrewniony z królami Partii, miał wnuka, Mitrydatesa I Kallinikosa, który, pod wpływem kultury hellenistycznej, ożenił się z księżniczką syryjską Laodiką. Ich syn, Antioch I Theos, wspierał Pompejusza w wojnie przeciw Partii, a później stał się sojusznikiem Marka Antoniusza. Po porażce w wojnie domowej Kommagenę przekształcono w rzymski protektorat.
Rzymska Kontrola
W 17 r. n.e. po śmierci Antiocha III, Tyberiusz zajął Kommagenę. Gajusz Juliusz Antioch IV Epifanes objął tron w 38 r. i rządził do 72 r., kiedy to Wespazjan usunął armeńską dynastię Orontydów. Potomkowie tej dynastii żyli dostatnio w Grecji, a pomnik jednego z nich, Gajusza Juliusza Antiocha Epifanesa Filopapposa, znajduje się w Atenach.
Sanktuarium na Górze Nemrut
Kommagena jest znana z mauzoleum zbudowanego na rozkaz Antiocha Theosa na szczycie góry Nemrut Dağı. W jego skład wchodzą ogromne posągi, które przedstawiają króla oraz bogów i herosów, w tym Zeusa, Herkulesa i Apolla. Mimo że posągi zostały zniszczone przez Rzymian, ich odkrycie miało miejsce w XIX wieku, a obecnie znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Lokalizacja grobu Antiocha pozostaje tajemnicą archeologiczną. Niedawno odkryto podziemne komory w pobliżu mauzoleum, ale nie ma pewności, że kryją one grób władcy.