Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Północ, północny zachód

Północ, północny zachód

Północ, północny zachód (North by Northwest) to amerykański film sensacyjny szpiegowski z 1959 roku, wyreżyserowany przez Alfreda Hitchcocka, zrealizowany według scenariusza Ernesta Lehmana. Inspiracją do fabuły była autentyczna historia z okresu II wojny światowej. W rolach głównych wystąpili Cary Grant, Eva Marie Saint oraz James Mason.

Fabuła

Film opowiada historię Rogera O. Thornhilla (Cary Grant), kierownika agencji reklamowej, który zostaje omyłkowo wzięty za agenta rządowego i ścigany przez grupę szpiegów. Thornhill, próbując udowodnić swoją niewinność, zostaje wplątany w niebezpieczną intrygę, która prowadzi go do różnych miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym do siedziby ONZ i na Mount Rushmore. Akcja filmu łączy w sobie elementy napięcia, humoru i romansu.

Obsada

  • Cary Grant – Roger O. Thornhill
  • Eva Marie Saint – Eve Kendall
  • James Mason – Phillip Vandamm
  • Jessie Royce Landis – Clara Thornhill
  • Leo G. Carroll – „profesor”
  • Martin Landau – Leonard

Produkcja

Hitchcock rozpoczął prace nad filmem po zakończeniu zdjęć do Zawrotu głowy. Scenariusz powstał w oparciu o wstępne pomysły i improwizacje reżysera oraz Lehmana. Film kręcono w Nowym Jorku, Chicago i Dakocie Południowej, przy użyciu techniki VistaVision.

Muzyka

Ścieżkę dźwiękową skomponował Bernard Herrmann, który stworzył charakterystyczne motywy muzyczne, podkreślające napięcie i dynamikę filmu. Muzyka została uznana za innowacyjną i znaczącą w kontekście filmów Hitchcocka.

Odbiór

Film zadebiutował 1 lipca 1959 roku w Chicago, a następnie w Nowym Jorku, zdobywając pozytywne recenzje. Krytycy chwalili talent Hitchcocka do łączenia różnych gatunków filmowych. Północ, północny zachód odniósł sukces komercyjny, zarabiając ponad 13 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych.

Nagrody i dziedzictwo

Film był nominowany do trzech Oscarów i zdobył Srebrną Muszlę za najlepszą reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián. Uznawany jest za klasykę kina, a jego wpływ widoczny jest w wielu późniejszych produkcjach.

W 1995 roku film został uznany za kulturowo znaczący i wpisany do National Film Registry.