Franciszek Ludwik Henckel von Donnersmarck
Franciszek Ludwik Henckel von Donnersmarck (1721–1768) był baronem i hrabią cesarstwa, a także panem Bytomia. Urodził się 18 stycznia 1721 roku w Klisinie jako drugi syn Karola Józefa Erdmanna i Marii Józefy von Brunetti.
Odzyskane dobra i działalność
Na podstawie reskryptu królewskiego z 2 sierpnia 1746 roku odzyskał skonfiskowane dobra ojca. Wkrótce potem zakupił folwark „Dorota”, przemianowany na Carlshof (obecnie Karłuszowiec), co mogło być wynikiem utraty bytomskiego ratusza. W nowo przebudowanym pałacu zorganizował zarząd majątkiem.
W 1750 roku ufundował ołtarz ku czci św. Jana Nepomucena dla kościoła w Radzionkowie, a kilka lat później z żoną dofinansował wyposażenie świątyni. W 1756 roku zawarł umowę z hr. Karolem Erdmannem Henckel von Donnersmarckiem dotycząca wydobycia galmanu i kruszców.
Życie rodzinne
Franciszek Ludwik był żonaty z hrabianką Leopoldyną von Sobeck und Kornitz, jednak nie mieli potomstwa. Zmarł 7 maja 1768 roku w Halembie i został pochowany, najprawdopodobniej, w krypcie bytomskiego kościoła minorytów. W 1827 roku jego szczątki przeniesiono do wspólnej trumny w krypcie kościoła NMP.