Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Liszkowo (Litwa)

Liszkowo

Liszkowo (lit. Liškiava) to wieś na Litwie, położona w okręgu olickim, w rejonie orańskim, nad lewym brzegiem Niemna, 9 km od Druskienik. W 2011 roku wieś liczyła 57 mieszkańców. Do około 1800 roku Liszkowo miało status miasta. Niemen stanowił granicę III rozbioru Polski, a kościół oraz klasztor dominikanów znalazły się wówczas w zaborze pruskim. 1 grudnia 2000 roku w Liszkowie odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Litwy.

Zabytki

Na lewym brzegu Niemna znajduje się Góra Zamkowa, na której znajdują się resztki grodziska z III wieku p.n.e. do IX wieku n.e. W XI wieku miał tu powstać nowy gród – Nowogródek, miejsce koronacji księcia Mendoga. W początku XV wieku książę Witold zlecił budowę murowanego zamku, z którego do dziś zachowało się przyziemie okrągłej wieży o średnicy 11,5 metra. Obok wznosi się Góra Kościelna z pozostałościami fundamentów kamiennego kościoła.

We wsi znajduje się kościół i klasztor dominikanów, ufundowany w końcu XVII wieku przez Jerzego Kosiłłę. Klasztor został zamknięty przez Prusaków w 1796 roku i przekształcony w więzienie dla księży. W 1836 roku zorganizowano w nim dom poprawczy. Po II wojnie światowej w klasztorze ulokowano szkołę średnią. Kościół pw. św. Trójcy, zbudowany w latach 1704-1741, ma rokokowe wnętrze oraz łaskami słynący obraz Matki Boskiej w jednym z bocznych ołtarzy. Przed kościołem stoi kolumna z początku XIX wieku z rzeźbą św. Agaty z XVIII wieku.

W pobliżu zespołu kościelno-klasztornego znajduje się cmentarz katolicki z nagrobkami z XIX wieku, w tym grobami marszałka szlachty powiatu trockiego, Seweryna Romera (1820-1885) oraz Teodory Romerowej (1820-1901).

Podsumowanie

  • Liszkowo – wieś na Litwie, w rejonie orańskim.
  • W 2011 roku – 57 mieszkańców.
  • Spotkanie prezydentów Polski i Litwy – 1 grudnia 2000 roku.
  • Zabytki: Góra Zamkowa, kościół pw. św. Trójcy, klasztor dominikanów.
  • Cmentarz katolicki z nagrobkami z XIX wieku.