Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Stanisław Kochanek

Stanisław Kochanek (25 maja 1905 – 14 lipca 1995) był polskim malarzem i rzeźbiarzem realistą.

Życiorys

Urodził się w Jedliczu, a swoje studia artystyczne rozpoczął w Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie. W 1925 roku zyskał rozgłos dzięki albumowi karykatur profesorów, a następnie kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo, grafikę, scenografię i rzeźbę.

W 1939 roku zorganizował swoją pierwszą wystawę w Suwałkach, prezentując portrety oficerów. Po II wojnie światowej stał się aktywnym członkiem Związku Artystów Plastyków w Krośnie oraz współredaktorem lokalnego pisma artystycznego. Był również jednym z założycieli Krośnieńskiego Muzeum i Szkoły Artystycznej, gdzie uczył rysunku i malarstwa.

Twórczość

Kochanek był realistą, którego prace odzwierciedlały jego emocje i uczucia. Wystawiał swoje dzieła w wielu miastach, a w 1960 roku dołączył do Ogólnopolskiej Grupy „Zachęta”. W 1963 roku brał udział w wystawie w ZSRR, gdzie jego prace zdobyły uznanie krytyków.

Do jego ważniejszych dzieł należą:

  • Pomnik Mikołaja Kopernika w Krośnie (1973)
  • Portret prezydenta J. Kennedy’ego dla Uniwersytetu Polonijnego w Buffalo (1964)
  • Portret Fryderyka Chopina dla Towarzystwa im. Fr. Chopina w Buffalo (1965)

Jego prace znajdują się w wielu muzeach w Polsce oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Kochanek był głęboko związany z tradycjami sztuki narodowej. Zmarł w 1995 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie.

Osiągnięcia i uznanie

W 1979 roku został wpisany do „Księgi zasłużonych dla województwa krośnieńskiego”. Ostatnie indywidualne wystawy miały miejsce w 1993 i 1994 roku. W 2008 roku zorganizowano wystawę jego prac w Muzeum Historycznym w Dukli.

Rodzina

Był żonaty z Stefanią Kochanek (1913-2003).

Linki zewnętrzne