Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Misja (religia)

Działalność misyjna

Działalność misyjna to wysiłki przedstawicieli religii mające na celu rozpowszechnienie ich wierzeń oraz wartości. W kontekście chrześcijaństwa, misje mają długą historię i odgrywają kluczową rolę w rozwoju tej religii.

Chrześcijaństwo

Od początków chrześcijaństwa jego misjonarze realizowali misję nauczania, co zostało podkreślone w Ewangelii Mateusza (Mt 28:19). Działalność ta została formalnie omówiona na Soborze Jerozolimskim (49-50 n.e.), gdzie wprowadzono metodę akomodacji kulturowej, ułatwiającą nawiązywanie relacji z lokalnymi społecznościami. Papież Grzegorz I w VI wieku również popierał tę metodę.

W kolejnych wiekach misjonarze dotarli do Europy, Azji i Afryki, jednak ich działalność w Azji i Afryce została ograniczona przez islam. W okresie wielkich odkryć geograficznych jezuici, tacy jak Franciszek Ksawery i Matteo Ricci, stosowali inkulturację, co pozwoliło im na szanowanie lokalnych tradycji i uzyskanie sukcesów w misjonarstwie.

W XIII wieku nastąpiła zmiana w podejściu do misji, kiedy papież Innocenty IV odrzucił akomodację kulturową, co doprowadziło do konfliktu między jezuitami a franciszkanami. W XVII wieku powstała Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów, mająca na celu koordynację działań misyjnych.

Współcześnie misje chrześcijańskie, w tym działalność prawosławna, protestancka oraz mniejszych wyznań, przynoszą ze sobą zarówno nauczanie, jak i pomoc medyczną oraz edukacyjną, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Misjonarze często są pierwszymi przedstawicielami cywilizacji w kontaktach z lokalnymi kulturami, co prowadzi do zatracania rodzimych wierzeń.

Islam

Islam, podobnie jak chrześcijaństwo, jest religią misyjną, znaną jako Da’wah. Jego szczyt aktywności misjonarskiej przypadał na czasy podbojów kalifów. Jednak w porównaniu do chrześcijaństwa, misje muzułmańskie były mniej znaczące i bardziej ukierunkowane politycznie.

Buddyzm

Buddyzm prowadził działalność misyjną już za życia Siddharthy Gotamy. Jego nauki rozprzestrzeniły się w Azji Wschodniej, a od XX wieku zauważalna jest rosnąca aktywność misyjna na Zachodzie.

Hinduizm

Przedstawiciele Hare Kryszna również angażują się w działalność misyjną, propagując swoje wierzenia na całym świecie.