Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rosja ostrzega przed konsekwencjami dla kolejnego kraju: „Może zniknąć z mapy”

Nikołaj Patruszew, bliski doradca Władimira Putina, wyraził dramatyczne obawy dotyczące przyszłości Mołdawii, stwierdzając, że kraj ten ma szansę na przetrwanie jedynie jako część innego państwa lub może całkowicie zniknąć. W swoim wywiadzie dla rosyjskiej gazety „Komsomolskaja Prawda” oskarżył władze w Kiszyniowie o prowadzenie antyrosyjskiej polityki, co jego zdaniem przyczyniło się do kryzysu energetycznego w prorosyjskiej samozwańczej republice Naddniestrza.

Kryzys Energetyczny w Naddniestrzu

Patruszew wskazał, że kryzys w Naddniestrzu nasilił się po zerwaniu umowy między Kijowem a Moskwą na tranzyt gazu do Europy. Twierdził, że to właśnie władze Mołdawii ponoszą odpowiedzialność za tę sytuację, sugerując, że ich retoryka przyczynia się do destabilizacji regionu. Z jego słów wynikało, że Mołdawia ma do czynienia z poważnymi zagrożeniami, a kraj ten może stanąć przed wyborem między utratą suwerenności a całkowitym zniknięciem z mapy.

Reakcja Mołdawskiego MSZ

Oświadczenie w tej sprawie wydało mołdawskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które oceniło wypowiedzi Patruszewa jako niedopuszczalną ingerencję w sprawy wewnętrzne Mołdawii oraz próbę destabilizacji regionu. MSZ podkreśliło, że Republika Mołdawii jest suwerennym państwem dążącym do demokracji oraz integracji europejskiej, co jest oczekiwane przez jej obywateli.

Rzeczniczka Rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Wcześniej podobne oskarżenia padły z ust rzeczniczki rosyjskiego MSZ, Mariji Zacharowej, która określiła Mołdawię jako „dodatek do reżimu kijowskiego”, co jest propagandowym terminem odnoszącym się do władz Ukrainy. Zacharowa posądzała również mołdawskie władze o rusofobię, co ilustruje napięcia pomiędzy Moskwą a Kiszyniowem.

Naddniestrze w Kryzysie

Naddniestrze to nieuznawana republika w granicach Mołdawii, w której władze są samozwańcze i prorosyjskie. Od początku roku region ten zmaga się z poważnym kryzysem energetycznym, spowodowanym niedoborami gazu. W rezultacie większość przedsiębiorstw zaprzestała działalności, co prowadzi do problemów z dostawami prądu i ogrzewania.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie