Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Grenzdorf

Zivilgefangenenlager Grenzdorf (Obóz dla Jeńców Cywilnych Graniczna Wieś) – hitlerowski oboz na Pomorzu Gdańskim, funkcjonujący w latach 1939–1941.

Historia

Oboz w Granicznej Wsi, obecnie gmina Trąbki Wielkie, został utworzony 10 września 1939 roku jako część Komendantury Obozów Jenieckich w Gdańsku. Do obozu trafiały osoby, które były zmuszane do pracy, w tym około 350 więźniów. Od 31 marca 1940 roku, oboz stał się oficjalnym podobozem obozu Stutthof. Likwidacja obozu miała miejsce 5 listopada 1941 roku, a pozostali przy życiu więźniowie zostali przeniesieni do obozu Stutthof.

Oboz w Granicznej Wsi powstał na bazie wcześniejszego obozu dla osób uchylających się od pracy, działającego od października 1938 roku. Po wybuchu II wojny światowej, 13 września 1939 roku, oboz został przekształcony w podoboz Stutthofu. Komendantem obozu był Richard Reddig, który prawdopodobnie pełnił równocześnie rolę kierownika obozu w Toruniu.

Więźniowie byli zmuszani do pracy przy produkcji kostki brukowej używanej do budowy dróg, a warunki w obozie były określane jako bardzo ciężkie. W obozie doszło do tragicznego zdarzenia, gdy 20 marca 1940 roku rozstrzelano Alf Liczmańskiego, działacza polonijnego i harcmistrza.

Linki zewnętrzne

Kategoria: KL Stutthof
Kategoria: Zbrodnie niemieckie w okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie
Kategoria: Podobozy KL Stutthof