Owoce zbiorowe
Owoce zbiorowe powstają z kwiatów, które mają apokarpiczne słupkowie. Z jednego kwiatu może rozwijać się wiele odrębnych słupków. W procesie tworzenia owoców zalążnie mogą się zrastać, a owoce mogą pozostać luźne i oddzielnie dojrzewać. W niektórych przypadkach dno kwiatowe się rozrasta, tworząc owoc pozorny, w którym znajdują się owoce właściwe.
Przykłady owoców zbiorowych
- Wielomieszkowe: Składają się z mieszki osadzonych na wspólnym dnie kwiatowym. Przykładami są rośliny z rodziny piwoniowatych i jaskrowatych, takie jak jaskry i zawilce.
- Wieloorzeszkowe: Zalążnie przekształcają się w drobne orzeszki. W przypadku roślin z dolną zalążnią mięsiste dno kwiatowe otacza orzeszki (np. róża), lub rozrasta się, wynosząc je na zewnątrz (np. truskawka, poziomka).
- Wielopestkowcowe: Z poszczególnych zalążni powstają pestkowce, które zrastają się mięsistymi częściami owocni, osadzone na wspólnej osi z dna kwiatowego (np. malina, jeżyna). W przypadku owoców jabłkowatych, takich jak jabłoń, owocnia tworzy wewnętrzne łuski obrośnięte soczystym dnem kwiatowym.
Możliwe pomyłki
Owoce zbiorowe często mylone są z owocami rozpadającymi się, które pochodzą z pojedynczego słupka z więcej niż jednym owocolistkiem. Owoce rozpadające się dzielą się na jednonasienne człony, takie jak strąk u seradeli czy łuszczyna u rzodkwi. Należy również odróżniać owoce zbiorowe od owocostanów, które powstają z całych kwiatostanów.
Bibliografia
- Literatura dotycząca botanikii
- Podręczniki akademickie z zakresu botaniki i biologii roślin