Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Marian Seredyński

Marian Wiktor Seredyński

Marian Wiktor Seredyński (ur. 4 sierpnia 1890 w Siedliskach, zm. 25 sierpnia 1959 w Gdańsku) był polskim pedagogiem i dyrektorem szkół handlowych.

Życiorys

Seredyński rozpoczął swoją karierę edukacyjną jako nauczyciel w Krajowej Szkole Kupieckiej w Tarnowie w latach 1913–1918. Po zakończeniu I wojny światowej brał udział w rozbrajaniu Austriaków w Galicji, a następnie przez kilka lat uczył w Akademii Handlowej w Krakowie. W roku akademickim 1925/1926 był wykładowcą w Akademii Górniczo-Hutniczej.

W 1926 roku objął stanowisko dyrektora nowo utworzonej Polskiej Szkoły Handlowej Macierzy Szkolnej w Wolnym Mieście Gdańsku, a w 1929 zorganizował dwuletnią Wyższą Szkołę Handlową. Działał aktywnie w Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, pełniąc funkcję przewodniczącego Głównej Rady Wychowania Obywatelskiego oraz angażując się w działalność ZHP.

W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie, gdzie w 1944 roku został aresztowany i uwięziony na Pawiaku. Po wojnie powrócił do Gdańska, gdzie pełnił funkcję dyrektora Państwowego Liceum Spółdzielczego we Wrzeszczu.

Upamiętnienie

Grób Seredyńskiego znajduje się w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Jego nazwiskiem nazwano ulicę w Gdańsku oraz tramwaj Pesa Swing 120NaG SWING o numerze bocznym 1043.

Linki zewnętrzne

Seredyński był również członkiem ZHP oraz Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.