Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Stanisław Kadyi

Stanisław Kadyi

Stanisław Kadyi (1900-1980) był lekarzem okulistą oraz kolekcjonerem z Jasła. Urodził się 13 stycznia 1900 roku w tym samym mieście i był synem lekarza Józefa Kadyiego.

Wykształcenie i kariera

Kadyi studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w latach 1921–1926, uzyskując tytuł doktora oraz specjalizację w okulistyce. Po ukończeniu studiów pracował jako asystent w krakowskiej Klinice Okulistyki pod kierunkiem prof. Kazimierza Majewskiego. W 1934 roku wrócił do Jasła, gdzie pracował w Ubezpieczalni Społecznej i prowadził praktykę prywatną.

Życie osobiste i pasje

Przed II wojną światową ożenił się z Janiną Niziołek, która stała się inspiracją dla lokalnych artystów. Kadyi był miłośnikiem kultury i sztuki ludowej, kolekcjonując ceramikę i malując obrazy na szkle. Jego zainteresowania obejmowały również paleontologię, w tym odkrycie odcisku oligoceńskiego żółwia.

Kolekcje i darowizna

Stanisław Kadyi posiadał bogatą kolekcję, w tym numizmaty, starodruki, meble, porcelanę, szkło oraz militaria. Jego dom stał się muzeum z licznymi zbiorami, w tym cenną kolekcją zegarów historycznych. Nie miał dzieci, a w testamencie przekazał swoją kolekcję oraz dom społeczności Jasła. Obecnie eksponaty można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Jaśle.

Osiągnięcia i uznanie

Kadyi był aktywnym członkiem Frontu Jedności Narodu. W 1970 roku otrzymał odznakę „Za opiekę nad zabytkami” oraz „zasłużony dla województwa rzeszowskiego”. W 1978 roku został wpisany do „Księgi zasłużonych dla województwa krośnieńskiego”. Jedna z ulic w Jaśle nosi jego imię, a on sam jest patronem Koła Numizmatycznego PTN w tym mieście.

Bibliografia

  • Studia i materiały Muzeum Okręgowego w Krośnie, Rzeszów 1985.
  • Informator Muzeum Regionalnego w Jaśle, Jasło 1996.
  • Folder – 30-lecie Muzeum Regionalnego w Jaśle, Jasło 1999.
  • Słownik Biograficzny znanych postaci Jasła i regionu, opracowanie: Zdzisław Świstak.

Linki zewnętrzne

Informacje o Kadyim można znaleźć w różnych źródłach dotyczących regionu oraz Muzeum Regionalnego w Jaśle.