Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Browar Sielecki

Browar Sielecki

Browar Sielecki, założony w 1825 roku, był pierwszym browarem w dzisiejszym Sosnowcu, zlokalizowanym przy ulicy Browarnej. Początkowo produkowano w nim ciemne piwo w systemie ręcznym. Browar funkcjonował do lat 70. XIX wieku, a po jego likwidacji w 1882 roku w pobliskiej wsi Sielec zbudowano nowy browar parowy ze słodownią, znany jako Browar Parowy Sielce.

Rozwój i produkcja

Początkowo browar był wydzierżawiony firmie Kuźnicky i S-ka, a po zakończeniu dzierżawy przeszedł w ręce Towarzystwa Przemysłowo-Górniczego „Hrabia Renard”. W 1904 roku zainstalowano urządzenia do produkcji sztucznego lodu. Browar zyskał znaczenie ponadlokalne dzięki:

  • posiadaniu własnej bocznicy kolejowej i wagonów do przewozu piwa,
  • produkcji piw jasnych i ciemnych, takich jak Sieleckie i Pilzeńskie,
  • znaczącej wielkości produkcji, która w 1884 roku wynosiła 2,9 tys. hl, a pod koniec XIX wieku przekroczyła 14,4 tys. hl,
  • licznym składom firmowym w okolicy i dalszych miastach, co jednak prowadziło do strat w jakości,
  • działalności promocyjnej poprzez materiały reklamowe.

Okres międzywojenny i II wojna światowa

W okresie międzywojennym browar był jednym z średnich zakładów piwowarskich, z produkcją wynoszącą około 10 000 hl w 1930 roku i 15 000 hl w 1938 roku. W czasie II wojny światowej browar został zmodernizowany, a piwa produkowane w tym okresie nosiły nazwy takie jak Einfachbier czy Lagerbier.

Powojenne losy browaru

Po II wojnie światowej browar „Renard” wznowił produkcję i w latach 1945–1949 należał do kopalni „Hr. Renard”. Zmieniano wtedy znaki firmowe, a w latach 50. browar podlegał różnym organizacjom, w tym Państwowemu Zjednoczeniu Przemysłu Fermentacyjnego. W latach 60. zainwestowano w modernizację zakładu, jednak w 1976 roku browar został zlikwidowany, mimo wzrastającej produkcji piwa.

Przyczyny likwidacji

Likwidacja browaru była związana z planowaną rozbudową Huty „Buczka”, która jednak nigdy nie doszła do skutku. Po browarze pozostał pusty teren, który do dziś nie został zagospodarowany.

Linki zewnętrzne