Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Historia Mysłowic

„`html

Historia Mysłowic

Powstanie i rozwój miasta

Mysłowice, położone na Górnym Śląsku, mają swoją historię sięgającą XII/XIII wieku, kiedy to na ich terenie istniała osada rolniczo-rybacka. Miasto zostało lokowane na prawie niemieckim między 1260 a 1306 rokiem, a pierwsza wzmianka o Mysłowicach pochodzi z 1308 roku. W 1360 roku miasto uzyskało przywileje prawa niemieckiego.

Najstarszym zachowanym miejscem kultu jest kościół pw. Świętego Krzyża, wzniesiony na początku XIV wieku. Nazwa „Mysłowice” może pochodzić od imienia starosłowiańskiego Mysław lub Miłosław, co sugeruje, że mieszkańcy byli potomkami założyciela osady.

Herb miasta

Herb Mysłowic przedstawia głowę św. Jana Chrzciciela, choć jego pochodzenie nie jest do końca jasne. W XVIII wieku miasto znalazło się w granicach Prus, a po kongresie wiedeńskim powstał trójstyk graniczny.

Nowożytność

W 1919 roku miała miejsce masakra polskich robotników, co przyczyniło się do wybuchu I powstania śląskiego. Mysłowice wróciły do Polski w 1922 roku. II wojna światowa przyniosła zniszczenia, w tym zniknięcie społeczności żydowskiej. Po wojnie miasto przeszło proces industrializacji i rozbudowy, a w 1975 roku przyłączono do niego kilka okolicznych miejscowości.

Wspólnota ewangelicka

W Mysłowicach ewangelickie nabożeństwa zaczęły się odbywać w 1855 roku. Liczba protestantów wzrosła w związku z rozwojem przemysłu, jednak po I wojnie światowej znacząco spadła. Mimo trudności, wspólnota ewangelicka kontynuowała działalność.

Obozy w Mysłowicach

W czasie II wojny światowej w Mysłowicach istniały obozy pracy, w których przebywały osoby różnych narodowości. Po wojnie utworzono komunistyczny oboz pracy, w którym z powodu złych warunków sanitarnych zmarło wiele osób.

Liczba ludności

Dane demograficzne dla Mysłowic z lat 1850-1921 oraz 1998-2002 wskazują na dynamiczny rozwój miasta w kontekście przemysłowym i społecznym.

„`