Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

GAUSSIAN

GAUSSIAN – Program do obliczeń kwantowo-chemicznych

GAUSSIAN to program komputerowy stworzony do obliczeń kwantowo-chemicznych, opracowany przez zespół kierowany przez noblistę Johna Pople’a w 1970 roku na Carnegie Mellon University. Program został skomercjalizowany w latach 80. i jest wydawany przez Gaussian, Inc.

Historia rozwoju

GAUSSIAN jest stale rozwijany, głównie na platformy Unix oraz Linux, co jest istotne w kontekście zastosowań naukowych i inżynieryjnych, takich jak komputery równoległe i klastry obliczeniowe. Pierwszą wersją programu dla systemu MS Windows była Gaussian ’93W, a następnie Gaussian 98W, gdzie litera W oznacza wersję dla Windows. Program posiada również wersje dla systemu OS X, oznaczone literą M.

Cechy programu

Program GAUSSIAN wykorzystuje bazę funkcyjną opartą na funkcjach Gaussa (Gaussian type orbitals, GTO), co znacząco przyspiesza obliczenia w porównaniu do funkcji Slatera (Slater-type orbitals, STO). Mimo większej liczby funkcji w bazie GTO, ich obliczanie jest szybsze.

GAUSSIAN nie posiada interfejsu graficznego, co ogranicza możliwość wizualizacji geometrii cząsteczek chemicznych oraz obliczonych właściwości. Użytkownicy mogą jedynie edytować pliki wsadowe. Wizualizację cząsteczek i ich właściwości wspiera program GaussView, a także inne aplikacje, takie jak:

  • Chem3D i ChemOffice (CambridgeSoft)
  • HyperChem 8.0 (HyperCube)
  • ArgusLab
  • Molekel

Linki zewnętrzne

Strona domowa programu Gaussian

Kategoria: Oprogramowanie chemiczne