Sznur modlitewny
Sznur modlitewny to przedmiot używany w różnych religiach do ułatwienia modlitwy i medytacji, poprzez wielokrotne powtarzanie jej elementów. Występuje w wielu formach na całym świecie.
Chrześcijaństwo
W katolicyzmie najpopularniejszym sznurem modlitewnym jest różaniec, który służy do odmawiania modlitwy Różańcowej oraz Koronki do Miłosierdzia Bożego. W średniowieczu używano również sznura modlitewnego zwanego paternoster do odmawiania modlitwy Ojcze nasz. W tradycji prawosławnej stosuje się czotki do modlitwy jezusowej.
Islam
W islamie używa się sznura modlitewnego zwanego Tasbih, Misbaha lub Subha, składającego się z 33 lub 99 koralików. Materiały, z których są wykonane, to drewno, plastik, kość słoniowa, perły, bursztyn czy nasiona oliwki. Używany jest do powtarzania atrybutów Boga, takich jak Chwała Bogu lub Bóg jest wielki, najczęściej w liczbie 33 lub 99 razy.
Buddyzm
W buddyzmie stosuje się mala, czyli buddyjski sznur modlitewny, który służy do odliczania mantr podczas medytacji. Używany jest do odmawiania 108 razy mistycznych formuł, które określają cnoty bądź atrybuty Buddy. Podczas modlitwy często wykonuje się pokłony.