Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Stanisław Kostka Zamoyski

Stanisław Kostka Franciszek Salezy Reginald Zamoyski

Data i miejsce urodzenia: 13 stycznia 1775, Warszawa

Data i miejsce śmierci: 2 kwietnia 1856, Wiedeń

Stanisław Kostka Zamoyski, herbu Jelita, był hrabią i politykiem, pełniącym szereg ważnych funkcji w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim. W 1809 roku był prezesem Rządu Centralnego Wojskowego Tymczasowego Obojga Galicji, a w latach 1810-1831 pełnił rolę senatora-wojewody Księstwa Warszawskiego oraz prezesa Senatu Królestwa Polskiego.

Życiorys

Urodził się w rodzinie szlacheckiej jako syn Andrzeja Hieronima Zamoyskiego i Konstancji Czartoryskiej. Był przeciwnikiem powstania listopadowego, co skłoniło go do wyjazdu do Petersburga w 1830 roku, a później osiedlenia się w Wiedniu. W 1823 roku przyczynił się do nadania praw miejskich dla Jadowa.

W 1812 roku jako wiceprezes Towarzystwa Królewskiego Gospodarczo-Rolniczego przystąpił do Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego. W trakcie powstania listopadowego został skreślony z listy senatorów. Był kawalerem maltańskim oraz rzeczywistym tajnym radcą.

Odznaczenia

  • Order Orła Białego (16 czerwca 1812)
  • Order Świętego Stanisława (1812)
  • Wielka wstęga Orderu Obojga Sycylii (1810)
  • Kawaler Orderu Świętego Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania (1825)

Był również członkiem honorowym Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk. Żonaty z księżniczką Zofią z Czartoryskich, miał dziesięcioro dzieci, w tym Andrzeja i Władysława.

Podsumowanie

Stanisław Kostka Zamoyski to postać znacząca w historii Polski, która miała wpływ na politykę swojego czasu, a jego działalność była związana z wieloma istotnymi wydarzeniami historycznymi. Jako członek szlacheckiej rodziny, jego kariera polityczna oraz liczne odznaczenia świadczą o jego znaczeniu w polskim życiu publicznym.