Paweł Śpiewak – Biografia
Paweł Śpiewak (17 kwietnia 1951 – 30 marca 2023) był polskim socjologiem, historykiem idei oraz profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego. Był także publicystą oraz posłem na Sejm V kadencji. W latach 2011-2020 pełnił funkcję dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Życie osobiste i wykształcenie
Urodził się w rodzinie polsko-żydowskiej jako syn pisarki Anny Kamieńskiej i poety Jana Śpiewaka. W 1973 roku ukończył studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Był aktywny w środowisku „Więzi” oraz Towarzystwie Kursów Naukowych. W 1984 roku uzyskał stopień doktora, a w 2000 roku doktora habilitowanego w dziedzinie socjologii.
Kariera akademicka
Śpiewak był nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Kierował Zakładem Historii Myśli Społecznej i był członkiem Collegium Invisibile. Promował wielu doktorantów, w tym Martę Bucholc i Karolinę Wigurę.
Twórczość naukowa i publicystyczna
Jego badania obejmowały socjologię, historię myśli politycznej i społeczeństwa, a także teorię polityki. Publikował prace dotyczące myśli liberalnej i konserwatywnej, a także analizował przemiany polityczne i społeczne w Polsce oraz Europie Środkowej. Był autorem wielu artykułów i książek, a także członkiem redakcji „Res Publiki Nowej” oraz „Tygodnika Powszechnego”.
Wybrane publikacje
- Gramsci (1977)
- Ideologie i obywatele (1991)
- W stronę wspólnego dobra (1998)
- Midrasze: księga nad księgami (2004)
- Żydokomuna (2012)
Odznaczenia
- Krzyż Kawalerski Federalny Krzyż Zasługi na Wstążce (2021)
- Nagroda im. ks. Józefa Tischnera za całokształt twórczości (2013)
Pamięć
Paweł Śpiewak zmarł 30 marca 2023 roku i został pochowany na cmentarzu żydowskim w Warszawie. Jego prace oraz działalność przyczyniły się do dialogu między Polakami a Żydami i pozostawiły trwały ślad w polskiej nauce oraz kulturze.