Oszuści, którzy stosują schematy działania „na policjanta”, „na lekarza” czy „na pracownika banku”, nie ustają w swoich zabiegach. Niestety, coraz częściej udaje im się wyłudzić pieniądze od naiwnych osób. Choć najczęściej ofiarami tych oszustw są seniorzy, nie brakuje również sytuacji, gdy młodsze osoby stają się ich łupem. Przykładem może być wczorajsze oszustwo, w które wplątana została 40-letnia kobieta z gminy Lubicz, tracąc przy tym kilkadziesiąt tysięcy złotych. Policja ponownie wzywa do ostrożności w kontaktach z osobami, które dzwonią z prośbą o pieniądze.
ZBRODNIA W BIAŁY DZIEŃ
Wczoraj, 24 września 2024 roku, mieszkanka gminy Lubicz odebrała telefon od kogoś, kto podszywał się pod pracownika banku. Oszust przekonywał ją, że jej oszczędności są w poważnym niebezpieczeństwie. W efekcie kobieta, dając wiarę tej oszukańczej narracji, przelała swoje ciężko zaoszczędzone pieniądze na rzekomo „bezpieczny” rachunek. W ten sposób straciła aż 50 tysięcy złotych. Zrozumiała, że została oszukana, dopiero po upływie jakiegoś czasu, a teraz policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.
STARSZY I MŁODSZY – WSZYSCY MOŻEMY BYĆ OFIARAMI
Choć to seniorzy najczęściej stają się ofiarami takich przestępstw, młodsze pokolenia również nie są wolne od zagrożeń ze strony oszustów. Warto zwrócić uwagę na to, jak ważne jest zachowanie czujności w kontaktach telefonicznych. Policjanci apelują o rozwagę w obliczu telefonów od osób podających się za lekarzy, funkcjonariuszy czy członków rodziny, którzy żądają pieniędzy. Jakakolwiek prośba o przelew bądź przekazanie gotówki powinna rozbudzić w nas nieufność.
SPRAWDŹ Z KIM ROZMAWIASZ
Podczas odbierania telefonu od kogoś, kto podaje się za bliskiego, jak wnuczek czy inny członek rodziny, nigdy nie powinniśmy działać pochopnie. Zanim zdecydujemy się na przekazanie informacji lub wsparcie finansowe, upewnijmy się, z kim rozmawiamy. Dobrym pomysłem jest zadanie pytań, na które odpowiedzi znają wyłącznie bliscy, co pomoże zweryfikować tożsamość dzwoniącego.
ZGŁASZAJ OSZUSTWA!
Ważne jest, by każda próba oszustwa była natychmiast zgłaszana policji. Można to zrobić, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub udając się do najbliższego posterunku. Pamiętajmy, że działając wspólnie, możemy przeciwdziałać tym perfidnym oszustwom, które sieją niepokój nie tylko wśród seniorów, ale w całym społeczeństwie.
Źródło: Polska Policja