Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Shenzhou (pojazd kosmiczny)

Shenzhou – Chińskie Statki Kosmiczne

Shenzhou to seria chińskich załogowych statków kosmicznych, które stanowią podstawę programu załogowego Chin oraz transportują załogi do stacji orbitalnych Tiangong.

Budowa Statku

Statki Shenzhou są konstrukcyjnie podobne do rosyjskich statków Sojuz-TM i składają się z trzech głównych części:

  • Moduł dowodzenia (powrotny) – centralna część statku, mieszcząca do 3 astronautów. Ma wysokość 2,50 m, średnicę 2,52 m i masę 3240 kg. Wnętrze o objętości 6 m3 jest wyposażone w fotele, pulpity sterownicze oraz systemy nawigacji i łączności.
  • Moduł orbitalny – cylindryczna kabina ciśnieniowa o długości 2,80 m i masie 1500 kg. Służy jako dodatkowe pomieszczenie robocze dla astronautów.
  • Moduł napędowy (serwisowy) – umieszczony z tyłu, długość 2,94 m, masa 3000 kg, zawiera główne silniki napędowe i systemy kontroli.

Dane Techniczne

Moduł dowodzenia dysponuje osłoną termiczną oraz systemem spadochronów, co umożliwia bezpieczne lądowanie. Moduł orbitalny posiada węzeł cumowniczy, co pozwala na łączenie z innymi statkami lub stacjami kosmicznymi. Moduł napędowy jest wyposażony w panele ogniw słonecznych oraz zbiorniki paliwa.

Misje w Ramach Programu Shenzhou

Program Shenzhou obejmował zarówno misje bezzałogowe, jak i załogowe. W latach 1999-2003 przeprowadzono cztery loty testowe, a pierwsze trzy misje załogowe odbyły się w latach 2003-2008. W 2011 roku zainicjowano program Tiangong, który obejmował zarówno loty bezzałogowe, jak i planowane misje załogowe.

Planowane Loty

  • Shenzhou 12 – planowany lot załogowy w okolicach 2021 roku, mający na celu połączenie ze stałą stacją orbitalną Tiangong.