Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Historia Bytomia

Czasy panowania Piastów, Habsburgów i Donnersmarcków

Osada Bytom pojawia się w źródłach historycznych w latach 1123–1125, związana z opactwem benedyktynów w Tyńcu. Prace archeologiczne potwierdzają istnienie grodziska już w XI wieku, prawdopodobnie za czasów króla Bolesława I Chrobrego. Wzgórze św. Małgorzaty, naturalnie chronione, stało się lokalizacją grodziska, które z czasem przekształciło się w siedzibę kasztelanii.

Po śmierci Bolesława Krzywoustego i podziale Polski w 1138 roku, Bytom trafił do dzielnicy senioralnej. W 1254 roku książę Władysław lokował miasto na prawie magdeburskim, co przyczyniło się do jego rozwoju. Po śmierci Władysława w 1281 roku, Bytom stał się częścią księstwa bytomskiego, którego pierwszy władca, Kazimierz bytomski, wzniósł zamek.

W wyniku kolejnych wydarzeń, Bytom przeszedł pod panowanie różnych książąt, a w 1348 roku został przyłączony do Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Po wygaśnięciu linii Piastów bytomsko-kozielskich, księstwo przeszło w ręce książąt oleśnickich i cieszyńskich.

Czasy pruskie

W wyniku I wojny śląskiej (1740–1742) Bytom stał się częścią Królestwa Prus. Pierwsza połowa XIX wieku była trudnym okresem dla miasta z powodu wojen oraz epidemii. Jednocześnie rozwijał się przemysł, powstawały huty i kopalnie, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju Bytomia.

W tym czasie zawiązały się polskie organizacje polityczne i kulturalne, a miasto stało się ośrodkiem polskiego ruchu narodowego.

Powstania śląskie

W Bytomiu miały miejsce istotne wydarzenia związane z powstaniami śląskimi. I powstanie wybuchło w 1919 roku, a II powstanie zakończyło się podpisaniem umowy w 1920 roku. III powstanie miało miejsce w 1921 roku, kiedy to powstańcy krótkoterminowo zajęli miasto, ale zostali wyparci przez wojska francuskie.

Lata 1922–1945

W wyniku podziału Górnego Śląska w 1922 roku, Bytom znalazł się w granicach Niemiec. Miasto stało się siedzibą Konsulatu Generalnego RP oraz polskich szkół. W czasie II wojny światowej Bytom był ostrzeliwany, a po wojnie, w styczniu 1945 roku, zajął go Armia Czerwona, co przyniosło zniszczenia i zbrodnie wojenne.

Po 1945 roku

Po wojnie Bytom trafił pod polską administrację. W kolejnych latach miasto zmieniało granice administracyjne, a po 1975 roku przyłączono do niego nowe dzielnice. W 1998 roku Radzionków odzyskał prawa miejskie, a Bytom stał się częścią Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Książęta bytomscy

  • Piastowie: Mieszko I Plątonogi, Kazimierz bytomski, Bolesław, Władysław, Siemowit, Bolesław II.
  • Piastowie oleśniccy: Konrad I, Konrad II Siwy, Konrad III Stary.
  • Piastowie cieszyńscy: Kazimierz I, Przemysław I Noszak, Bolesław I, Wacław I.

Panowie Bytomia

  • Hunyady węgierscy: Maciej Korwin.
  • Piastowie opolscy: Jan II Dobry.
  • Hohenzollernowie brandenburscy: Jerzy von Ansbach, Jerzy Fryderyk von Ansbach.
  • Henckel von Donnersmarckowie: Łazarz I Starszy, Łazarz II Młodszy.