Wacław Michał Kuchar
Wacław Kuchar (16 września 1897 – 13 lutego 1981) był polskim sportowcem, który odnosił sukcesy w różnych dyscyplinach, w tym w hokeju na lodzie, piłce nożnej, lekkoatletyce i łyżwiarstwie szybkim. Był również olimpijczykiem oraz porucznikiem artylerii Wojska Polskiego.
Życie prywatne
Urodził się w Łańcucie w rodzinie pochodzenia węgierskiego. Jego ojciec, Ludwik Kuchar, był przemysłowcem oraz sponsorem klubu LKS Pogoń Lwów. Kuchar miał liczne rodzeństwo, w tym dwóch braci, którzy również byli sportowcami i oficerami Wojska Polskiego. Po ukończeniu szkoły średniej studiował na Politechnice Lwowskiej. Ożenił się z Ireną Georgeon.
Służba wojskowa
W 1915 roku wstąpił do armii austriackiej, a po zakończeniu I wojny światowej przyjął stopień podporucznika w Wojsku Polskim. Brał udział w obronie Lwowa i wojnie polsko-bolszewickiej, uzyskując awans do stopnia porucznika rezerwy.
Kariera sportowa
Kuchar był związany z lwowską Pogonią, w której zadebiutował w 1912 roku. Z drużyną zdobył tytuł mistrza Polski w latach 1922, 1923, 1925 i 1926 oraz został królem strzelców w 1922 roku. Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w 1924 roku w Paryżu. Jako trener prowadził drużyny takie jak Dynamo Lwów oraz Legię Warszawa.
Hokej na lodzie
Kuchar był jednym z inicjatorów sekcji hokeja na lodzie w Pogoni Lwów. Jako zawodnik zdobył m.in. srebrny medal mistrzostw Europy. Swoją karierę hokejową zakończył w 1935 roku, a w 1939 roku został zgłoszony jako sędzia na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które się nie odbyły.
Po II wojnie światowej
Po wojnie osiedlił się w Bytomiu, gdzie zaangażował się w działalność Polonii Bytom, a następnie przeniósł się do Warszawy. Jako trener i działacz sportowy, prowadził reprezentację Polski w hokeju na lodzie oraz w piłce nożnej.
Odznaczenia
- Order Sztandaru Pracy II klasy
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
- Złoty Krzyż Zasługi
- Medal Niepodległości
- Krzyż Obrony Lwowa
Upamiętnienie
Wacław Kuchar jest patronem Szkoły Podstawowej nr 54 w Bytomiu, a od 1986 roku odbywają się rozgrywki o Puchar jego imienia. W 2015 roku odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.