Herb Powiatu Tarnogórskiego
Herb powiatu tarnogórskiego jest jednym z jego symboli, obok flagi, i ma charakterystyczny wygląd. Przedstawia złotego orła w błękitnym polu, pozbawionego ogona i nóg, z srebrną różą z czerwonym kielichem pod nim. Użycie herbu wymaga zgody władz powiatu.
Symbolika
Herb odnosi się do tradycji heraldycznej regionu oraz herbu województwa śląskiego, który także zawiera złotego orła. Złoty orzeł nawiązuje do Piastów górnośląskich, którzy panowali w tych ziemiach do początku XVI wieku.
Róże w herbie mają swoje korzenie w historii lokalnych rodów:
- Wrochemowie: Trzy czerwone róże w herbie pochodzą od najstarszych znanych panów Rept i Tarnowic, powiązanych z Tarnowskimi Górami.
- Henckel von Donnersmarck: Ród ten posiadał róże w herbie i dominował w ziemi tarnogórskiej przez kilka wieków, przyczyniając się do jej rozwoju.
Oprócz tego, srebro w herbie odnosi się do rodowego herbu Hohenzollernów, którzy sprawowali władzę w regionie w XVI-XVII wieku. Książę Jerzy von Ansbach, będący przedstawicielem tego rodu, współzałożył Tarnowskie Góry, które od ponad 250 lat pełnią rolę siedziby władz powiatowych.
Bibliografia
- A. Kuzio-Podrucki, D. Woźnicki, Herb i barwy Powiatu Tarnogórskiego, Tarnowskie Góry 2002