Dzisiaj jest 25 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Słowa Radosława Sikorskiego na forum ONZ wywołują kontrowersje

Radosław Sikorski, podczas swojego wystąpienia w ONZ, nawiązał do brutalnych działań Rosji, przypominając o upiornych wydarzeniach z obozu w Potulicach. Obóz, w którym Niemcy przetrzymywali około 25 tysięcy więźniów, stał się miejscem tragedii, w wyniku której życie straciło ponad 1300 osób, w tym niemal 800 dzieci.

OBÓZ W POTULICACH – MIEJSCE HORRORU

— Ambasador Wasilij Nebenzia i rosyjscy propagandyści chętnie oskarżają demokratycznie wybrany rząd Ukrainy o nazizm. Mieszkam zaledwie trzy kilometry od Potulic, gdzie znajdował się nazistowski oboz filtracyjny z czasów II wojny światowej. Wiadomo, że uwięziono tam tysiące dzieci z Polski i Związku Radzieckiego, w tym z okolic Smoleńska i Witebska. Blisko 800 z nich zmarło, a tysiące przewieziono na zachód, aby poddać je germanizacji i uczynić z nich modele aryjskiego dziedzictwa – mówił Sikorski podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Obozowe realia są przerażające. Początkowo pałac Potulickich oraz pobliskie zabudowania klasztorne przekształcono na miejsce przetrzymywania, a między 1941 a 1944 rokiem oboz był systematycznie rozbudowywany. Rozpoczęło się jako niemiecki oboz przesiedleńczy, a później przekształcono go w oboz pracy przymusowej. Pierwszy transport więźniów dotarł tam 4 lutego 1941 roku, co zwiastowało apokalipsę dla polskiej ludności regionu Gdańska — Prus Zachodnich oraz dla polskich dzieci i młodzieży.

EKSTERMINA-CJA I BRUTALNOŚĆ

Oboz w Potulicach stał się też miejscem męki dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, oskarżonych o współpracę z ruchem oporu lub za odmowę podpisania volkslisty. W 1943 roku do obozu zaczęły trafiać również dzieci z terenów Związku Sowieckiego. Więźniowie doświadczali skrajnego głodu, brutalności oraz wymuszanej pracy. Cel? Eksterminacja niepokornych, niewinnych ludzi.

Oboz w Potulicach, uznawany za jeden z największych nazistowskich obozów dla nieletnich o charakterze eksterminacyjnym, przetrzymał dziesiątki tysięcy więźniów. Niedługo po wyzwoleniu, w styczniu 1945 roku, armia radziecka zlikwidowała oboz. Dziś na tym tragicznych miejscu znajduje się pomnik, upamiętniający ofiary, które straciły życie w wyniku niewyobrażalnych kulturowych zbrodni.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie