„`html
Józef Konstanty Ramotowski
Józef Konstanty Ramotowski (12 kwietnia 1812 – 20 lipca 1888) był pułkownikiem wojska polskiego oraz podpułkownikiem armii francuskiej. Uczestniczył w powstaniach listopadowym i styczniowym, a także w wojnie francusko-pruskiej. Po zakończeniu aktywnej służby osiedlił się we Francji, gdzie angażował się w życie polskiej emigracji.
Życiorys
Pochodzenie i młodość
Ramotowski urodził się w szlacheckiej rodzinie w Tykocinie. Po ukończeniu szkoły wojewódzkiej w Łomży zapisał się na Uniwersytet Warszawski, gdzie zastał go wybuch powstania listopadowego. Wstąpił do Legii Akademickiej, a później do 2 pułku piechoty liniowej, biorąc udział w bitwie pod Wawrem oraz innych starciach, za co odznaczono go Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
Emigracja i działalność we Francji
Po klęsce powstania Ramotowski wyjechał do Francji, gdzie przez wiele lat przebywał w różnych ośrodkach uchodźczych. W 1836 roku ożenił się z Constance Aline Guesdon de Beauchesne, z którą miał troje dzieci. Aktywnie uczestniczył w polskich organizacjach, a w 1862 roku wrócił do Polski, aby wziąć udział w powstaniu styczniowym.
Powstanie styczniowe
Ramotowski walczył w województwie płockim, organizując własny oddział. Mimo trudności odnosił sukcesy w starciach z rosyjskim przeciwnikiem. Po klęsce i rozproszeniu oddziału, wrócił do Francji, gdzie zajął się działalnością w polskich towarzystwach kombatanckich.
Ostatnie lata
W latach 1864-1870 Ramotowski służył w Gwardii Narodowej Zmobilizowanej, biorąc udział w wojnie francusko-pruskiej. Po śmierci żony w 1876 roku przeniósł się do Paryża, gdzie kontynuował działalność na rzecz polskiej społeczności. Zmarł w 1888 roku i został pochowany na Cmentarzu Montparnasse w Paryżu.
Upamiętnienie
Po wojnie francusko-pruskiej rodzina Ramotowskich wystawiła kapliczkę w Désertines. W 1933 roku w rezerwacie Grzędy postawiono krzyż upamiętniający Ramotowskiego oraz powstanie styczniowe.
Bibliografia
- S. Chankowski, Ramotowski Józef Konstanty, „Polski Słownik Biograficzny”, t. 30, Warszawa–Kraków–Gdańsk–Łódź 1987, s. 550–552;
- [http://dziecionline.pl/Suwalki/k_ramotowski/index.html J. Marczak, J.P. Ramotowski, Dossier Józefa Konstantego Ramotowskiego „Wawra”]
„`