„`html
Wtorkowy wieczór przyniósł Polakom kolejny powód do satysfakcji w obszarze technologii kosmicznych. Na pokładzie rakiety Falcon 9, satelita HYPE, opracowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej, rozpoczął swoją misję poza ziemską atmosferą. Istnieje możliwość, że będzie widoczny na niebie nad Europą.
MINIATUROWY SATELITA Z POLSKIM AKCENTEM
Satelita HYPE, który przyjmuje formę PocketQube o wymiarach 5x5x5 cm, został stworzony przez Koło Naukowe SatLab AGH we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Jak wskazał Jan Rosa z zarządu koła, celem tej misji nie są jedynie badania naukowe, lecz także aspekt edukacyjny. HYPE jest pierwszym w pełni polskim satelitą skonstruowanym przez studentów i jednocześnie najmniejszym, który kiedykolwiek wytworzono w Polsce.
OBSERVACJA I MONITORING ŚRODOWISKA
HYPE jest wyposażony w miniaturowy spektrometr, który będzie przeprowadzał pomiary zanieczyszczenia świetlnego, a także monitorował pyły wulkaniczne i degradację ekosystemów leśnych. Zebrane dane będą niezwykle cenne dla zrozumienia, jak aktywność wulkaniczna wpływa na zdrowie ludzi i stan środowiska, a także pomogą w skuteczniejszym monitorowaniu wylesiania i oceny efektywności programów ochronnych.
Edukacyjny Wymiar Misji
Twórcy HYPE podkreślają, iż dane z tego satelity będą służyć nie tylko jako materiał do badań, ale także staną się użytecznym narzędziem dydaktycznym dla studentów, którzy dzięki nim zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie analizy przestrzennej i spektroskopii.
Przejrzystość nieba będzie możliwa między godziną 22:52 a 23:01, kiedy to drugi stopień rakiety Falcon 9 będzie widoczny z Polski, a także z takich krajów jak Niemcy, Francja, Wyspy Brytyjskie czy południowa Norwegia. Tak wskazuje portal astronomiczny „Z głową w gwiazdach”.
PROMOCJA POLSKIEJ TECHNOLOGII
Dodatkowym atutem HYPE jest miniaturowa kamera, której zadaniem jest promowanie polskich osiągnięć technologicznych oraz zwiększanie popularności nauki. Zainstalowana na składanym ramieniu kamera będzie rejestrować obrazy, które będą przesyłane do stacji naziemnej, co ma na celu zainspirowanie młodzieży do zgłębiania wiedzy o kosmosie.
ŁĄCZNOŚĆ Z SATELITĄ
Komunikacja z nanosatelitą HYPE odbywa się za pośrednictwem specjalnej anteny, zamontowanej na dachu Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Umożliwia to monitorowanie jego trajektorii i stały kontakt.
INNE ŁADUNKI MISJI FALCON 9
W ramach misji Falcon 9 Transporter-12, podczas której HYPE został wyniesiony na orbitę, dołączono także inne ładunki, takie jak norweski satelita NorSat-4, który będzie monitorował ruch morski wzdłuż północnoeuropejskich wybrzeży. To kolejny krok, który wzmacnia pozycję Polski jako kraju aktywnie uczestniczącego w eksploracji przestrzeni kosmicznej.
Źródło: PAP
„`