Stosunek Polaków do uchodźców z Ukrainy uległ pogorszeniu, co potwierdzają badania prowadzone przez profesora Piotra Długosza z Uniwersytetu UKEN. Z danych wynika, że Kijów nie może liczyć na powszechne poparcie w kwestii akcesji do Unii Europejskiej. Mimo to, Polacy wciąż wykazują chęć udzielenia pomocy humanitarnej naszym wschodnim sąsiadom. Interesujące jest również to, że w Polsce, jako jedynym kraju Grupy Wyszehradzkiej, obywateli w największym stopniu popierają sankcje wobec Rosji.
Spadająca Przychylność
O wynikach pionierskich badań pisze wtorkowy numer „Rzeczpospolitej”. Z analizy wynika, że w państwach Grupy Wyszehradzkiej, do której należy Polska, Węgry, Czechy i Słowacja, obserwujemy spadek sympatii w stosunku do uchodźców z Ukrainy. Ich obecność zaczyna być postrzegana w coraz bardziej negatywny sposób, chociaż w Polsce poziom akceptacji wciąż pozostaje najwyższy w regionie.
Według najnowszych danych UNHCR, w Polsce przebywa ponad 985 tysięcy uchodźców z Ukrainy, co znacznie przewyższa liczby w Czechach, Słowacji i Węgrzech. Jak zauważa profesor Długosz, w Polsce sam stosunek do uchodźców jest bardziej pozytywny niż w innych państwach Grupy Wyszehradzkiej, a stereotypy dotyczące Ukraińców mają charakter neutralny, kontrastując z negatywnym postrzeganiem w Czechach.
Obawy Ekonomiczne
Profesor Długosz zwraca uwagę, że wyniki badań ukazują, iż Polacy nie są obciążeni traumą historyczną związaną z ludobójstwem na Wołyniu. Jednakże obawy dotyczące uchodźców coraz częściej dotyczą wzrostu inflacji i kryzysu energetycznego. Ponad jedna trzecia Polaków dostrzega poważne skutki finansowe napływu uchodźców.
Interesującym jest fakt, że w każdym z badanych krajów jakość życia w porównaniu do czasów przedwojennych uległa obniżeniu. Polacy i Czesi obawiają się przede wszystkim przeniesienia wojny na swoje terytorium oraz zagrożenia ze strony Rosji, podczas gdy najwięcej lęków dotyczących inflacji wyrażają Słowacy i Węgrzy.
Różnice w Stanowisku
Grupa Wyszehradzka zgadza się co do pomocy humanitarnej dla Ukrainy, jednak różnice w poglądach na temat sankcji wobec Rosji są wyraźne. Największe poparcie dla sankcji występuje w Polsce (70 proc.), podczas gdy najmniejsze na Węgrzech (32 proc.). Polacy wykazują również największe zainteresowanie pomocą wojskową oraz finansową dla Ukrainy.
Na pozytywną ocenę wpływu uchodźców z Ukrainy na rynek pracy wskazuje jedynie jeden aspekt badania, podczas gdy inne aspekty, takie jak inflacja, wzrost przestępczości czy obciążenie systemów edukacji i zdrowia publicznego, oceniane są krytycznie.
Patriotyzm a Niechęć
Co łączy mieszkańców Grupy Wyszehradzkiej, to wysokie zaufanie do struktur militarnych oraz niskie do polityków i mediów państwowych. Polacy są źródłem patriotyzmu, wykazując gotowość do walki w obliczu ewentualnego konfliktu z Rosją, co potwierdza 22% obywateli.
Badania zostały przeprowadzone przez European National Panels w dniach od 14 do 18 października w ramach projektu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza UKEN.
Źródło/foto: Interia