Świat sportu na moment wstrzymał oddech, gdy w połowie grudnia do mediów dotarły tragiczne wieści z Rosji. Raisa Petrowna Smetanina, pierwsza w historii dziesięciokrotna medalistka olimpijska oraz ikona narciarstwa biegowego, doświadczyła ciężkiego udaru mózgu. Jej stan zdrowia został początkowo oceniony jako krytyczny; legenda znalazła się na oddziale intensywnej terapii w Sankt Petersburgu.
NADZIEJA I KOLEJNE TRUDNOŚCI
Wkrótce pojawiła się iskierka nadziei. Po kilku dniach lekarze ogłosili, że stan Smetaniny uległ poprawie na tyle, że mogła zostać przeniesiona z intensywnej opieki do innego oddziału. Niestety, ta poprawa trwała zaledwie kilka dni. Niedługo potem, dostaliśmy gorsze wieści.
Raisa Smetanina ponownie trafiła na oddział intensywnej terapii. Chociaż jej temperatura była w normie, a pacjentka była przytomna, sytuacja pozostawała poważna. Od połowy grudnia Smetanina pacjentką Ałmazowskiego Narodowego Centrum Badań Medycznych w Sankt Petersburgu. 9 stycznia jej stan zdrowia ponownie się pogorszył, co zaniepokoiło wielu fanów i znawców sportu.
– To walka o życie – oznajmili lekarze, którzy robią wszystko, co w ich mocy, aby ją uratować. – Niestety stracono cenny czas na rehabilitację, jednak lekarze pracują na najwyższych obrotach – informuje Dmitrij Wasiliew, dwukrotny mistrz olimpijski w biathlonie.
POTĘGA LEGENDY
14 grudnia Konstantin Sobianin, przedstawiciel Federacji Narciarstwa Biegowego Republiki Komi, potwierdził, że Smetanina przebywa na oddziale intensywnej terapii po udarze, będąc podłączoną do respiratora. Jej brat, Fiodor Smetanin, dodał, że niestety część ciała Raisy jest sparaliżowana.
Smetanina to nie tylko wybitna sportsmenka, ale również symbol nieustępliwości. Zdobyła łącznie dziesięć medali olimpijskich, w tym cztery złote, pięć srebrnych i jeden brązowy, a także dwanaście medali mistrzostw świata, w tym cztery złote, cztery srebrne i cztery brązowe. Jej nazwisko na zawsze zapisze się w historii sportu, a losy tej wybitnej biegaczki narciarskiej wzbudzają nie tylko współczucie, ale i refleksję nad kruchością życia oraz determinacją, która charakteryzowała jej karierę.