Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kto ukradł miliardy? Tajemnice afery, która wstrząsnęła Polską

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zgłosiła podejrzenia popełnienia przestępstw sięgających miliardów złotych. W ramach przeprowadzonych audytów skontrolowano 110 podmiotów, w tym ministerstwa, kluczowe instytucje państwowe, a także fundacje. W sumie objęte badaniami środki publiczne wyniosły blisko 102 miliardy złotych. Jako rezultat działań skarbówki, do prokuratury trafiło niemal 100 zawiadomień o możliwych przestępstwach.

WZROST ZAWIADOMIEŃ DO PROKURATURY

W porównaniu do połowy sierpnia ubiegłego roku, liczba zawiadomień do prokuratury wzrosła o blisko 50%. Wtedy KAS informowała o 51 zgłoszeniach, których łączna wartość wynosiła 3,2 miliarda złotych. Nowe zawiadomienia obejmują dodatkowe 1,4 miliarda złotych, co wpisuje się w rosnącą tendencję nieprawidłowości w zarządzaniu publicznymi funduszami.

ZAWIADOMIENIA DO RZECZNIKA DYSCYPLINY FINANSÓW PUBLICZNYCH

Liczba zawiadomień kierowanych do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych również wzrosła. W połowie sierpnia KAS raportowała o 20 takich zgłoszeniach, natomiast obecnie liczba ta wzrosła do 54, co oznacza wzrost o 34.

AUDYTY I WYNIKI BADANIA

W sumie KAS przeprowadziła audyty w 110 podmiotach, w tym w kilku ministerstwach oraz w instytucjach takich jak Lasy Państwowe i Fundacja „Instytut Łukasiewicza”. Dotychczas stwierdzono wiele nieprawidłowości związanych z wydawaniem funduszy publicznych, a łączna wartość zgłoszonych spraw do prokuratury przekroczyła 4,6 miliarda złotych.

PRZYKŁADY ZAWIADOMIEŃ

Jednym z pierwszych zgłoszeń było to dotyczące Agencji Badań Medycznych, gdzie wskazano na niedopełnienie obowiązków nadzoru nad finansami w wysokości 222 milionów złotych. Inne zgłoszenie zaadresowane do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych dotyczyło szkód majątkowych wynoszących prawie 11,8 miliona złotych, spowodowanych przekroczeniem uprawnień.

W kolejnych miesiącach KAS złożyła zawiadomienie dotyczące Ministerstwa Edukacji Narodowej na kwotę bliską 29,7 miliona złotych, którą rozdysponowano pomiędzy podmioty bez właściwych rekomendacji. Zawiadomienie dotyczące Ministerstwa Sportu i Turystyki wskazywało na nielegalną wpłatę wynoszącą ponad 657,9 miliona złotych.

Inne przypadki dotyczyły Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Państwowej Agencji Atomistyki, które poniosły nieuzasadnione wydatki na usługi, które nie zostały zrealizowane. Ministerstwo Cyfryzacji również znalazło się w ogniu krytyki, wydając 20 tysięcy złotych na usługi, które ostatecznie nie zostały zrealizowane.

PRZYSZŁE ZAWIADOMIENIA

KAS zapowiedziała, że w związku z aktualnymi ustaleniami, planowane są kolejne zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Rząd i instytucje państwowe będą musiały odpowiedzieć na narastające zarzuty i niewłaściwe zarządzanie funduszami publicznymi.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie