Dzisiaj jest 14 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kibice na Jasnej Górze w obliczu interwencji posłów KO i reakcji biskupów

Posłowie Koalicji Obywatelskiej wystosowali apel do Konferencji Episkopatu Polski, wzywając ją do zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie wydarzenia, które miało miejsce na Jasnej Górze. Uczestniczyli w nim kandydat na prezydenta Karol Nawrocki oraz kibice, a podczas spotkania doszło do głośnych okrzyków.

NGO i PRZYMIERZE POLITYCZNE

Podczas swojej poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele KO odnieśli się do sobotniej XVII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców, odbywającej się na Jasnej Górze. Po nabożeństwie w jednej z sal miało miejsce spotkanie z Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, który ubiega się o fotel prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. W internecie pojawiły się nagrania dokumentujące wydarzenie, w tym moment, w którym jedenastolatek pyta Nawrockiego, czy obiecuje, że jako prezydent nie dopuści do „lewackiej ideologii” w szkołach. Odpowiedź Nawrockiego była jednoznaczna: „Nie, nie dopuści”. Kiedy wspólnie wchodzili na mównicę, zgromadzeni zaczęli skandować hasło „raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”. Wieczyście, znane ”hasła” powracają jak bumerang w tego typu wydarzeniach.

APEL O REFLEKSJĘ

Poseł Piotr Kandyba w swoim wystąpieniu zaapelował do Konferencji Episkopatu, pytając o to, czy aprobują one hasła wykrzykiwane podczas tego wydarzenia oraz czy napisy na szalikach, takie jak „witamy w piekle”, są zgodne z duchem tego ważnego dla wielu Polaków miejsca.

„Czy Episkopat, w duchu Ewangelii oraz wartości, które niegdyś reprezentował, odetnie się od roli areny jednego ugrupowania politycznego, miejsca podziałów i szerzenia nienawiści?” – pytał Kandyba, nie zostawiając na Episkopacie suchej nitki.

CISZA KANDYDATA

Poseł Patryk Jaskulski, komentując okrzyki kibiców, zauważył, że Nawrocki nie zareagował na nie w żaden sposób. „Nie potępił tych działań, przyjął je z lekki uśmiechem zadowolenia” – zauważył Jaskulski, dodając, że Nawrocki, podobnie jak wielu polityków PiS, zdaje się preferować prowadzenie kampanii w kościele.

„Modlitwa nie może kończyć się okrzykami przeciwko innym ludziom. Modlitwa nie powinna rodzić nienawiści” – podkreślił poseł Jaskulski, w dramatyczny sposób odnosząc się do obecnych w Polsce zjawisk mowy nienawiści.

Wydarzenia na Jasnej Górze ponownie rzucają cień na relacje między polityką a Kościołem, stając się przedmiotem społecznej debaty. Czy Kościół i polityka są w stanie oddzielić swoją działalność, czy też dalej będą żyć w nierozerwalnym sojuszu? To pytanie pozostaje otwarte.

Źródło/foto: Onet.pl; PAP/Waldemar Deska

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie