Ściąga – definicja i zastosowanie
Ściąga, znana również jako ściągawka, bryk czy zgapa, to nieformalny dokument, który w skrócony sposób przedstawia podstawowe informacje na dany temat. Jest tworzony przez osoby uczące się, takie jak uczniowie, studenci czy nowi pracownicy.
Ściągi szkolne
Ściągi są najczęściej używane podczas egzaminów i testów, głównie w formie pisemnej. Nauczyciele zwykle potępiają ich stosowanie. Najpopularniejsza forma ściągi to papierowa wstęga, złożona w harmonijkę lub zwinięta w rulonik, zapisana drobnym pismem. Inne przykłady to:
- Gotowce („pasztety”) – rozbudowane opracowania na przewidywane tematy egzaminacyjne.
- Ściągi na ręce lub na ławce, pisane niewidzialnym tuszem.
- Ściągi do przewijania, oparte na dwóch walcach.
W dobie smartfonów, coraz popularniejsze staje się wgrywanie dokumentów w formie plików tekstowych lub PDF do telefonów, co zastępuje tradycyjne ściągi papierowe.
Inne rodzaje ściąg
Ściąga może również oznaczać skrótową instrukcję obsługi urządzenia, procesu lub programu komputerowego. Umożliwia szybkie rozpoczęcie pracy bez konieczności studiowania pełnej instrukcji. Do ściąg zaliczają się także spisy skrótów klawiszowych i komend w programach komputerowych.
Producenci często dołączają takie dokumenty do pełnych instrukcji obsługi. W informatyce ściągawki są szczególnie powszechne z uwagi na dużą liczbę poleceń i komend, które muszą opanować programiści. Dostęp do niektórych profesjonalnych bryków może być płatny, jednak wiele z nich jest dostępnych bezpłatnie na stronach producentów.
Przykład ściągi
Przykładowy dokument ściągi dla systemu TeX można znaleźć pod tym linkiem: TeXRefCard.v1.5.pdf.