Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polskie insygnia koronacyjne

Polskie Insygnia Koronacyjne

Polskie insygnia koronacyjne, znane jako regalia królów polskich, to symbole władzy, używane podczas ceremonii koronacyjnych. W skład regalia wchodzą: korona, jabłko, berło oraz miecz.

Najdawniejsze Polskie Insygnia Koronacyjne

Pierwsze dokumentowane insygnia, które otrzymał książę Bolesław I Chrobry, pochodziły z roku 1000. Były to m.in. grot Włóczni Świętego Maurycego. Koronacja Bolesława na króla miała miejsce w 1025 roku, jednak korona zaginęła po 1031 roku. Insygnia wykonane dla Bolesława II Szczodrego w 1076 roku również zniknęły. Nowe regalia były używane przez kolejnych władców, w tym Przemysła II i Wacława II.

Insygnia Koronacyjne Królów Polski

W 1320 roku, po zjednoczeniu Królestwa Polskiego, wykonano nowy zestaw regaliów dla Władysława Łokietka, w tym Koronę Chrobrego oraz miecz Szczerbiec. Obawy przed kradzieżą insygniów doprowadziły do ich przeniesienia na Węgry przez Ludwika Węgierskiego. W 1412 roku Zygmunt Luksemburski zwrócił insygnia, które były używane przez polskich monarchów aż do Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku.

Skarbiec Koronny

Polskie insygnia były przechowywane w skarbcu katedralnym na Wawelu. W 1795 roku skarbiec został ograbiony przez Prusaków, a insygnia przewieziono do Berlina. Po II wojnie światowej, w latach 20. XX wieku, część regaliów udało się odzyskać, w tym miecz Szczerbiec.

Grabież Polskich Regaliów i Ich Dalsze Losy

W czasie II wojny światowej insygnia ewakuowano do Rumunii, a następnie do Kanady. Po wojnie część z nich powróciła do Polski, jednak niektóre zaginione nadal pozostają w obcych zbiorach. W 1960 roku inne insygnia odzyskano z ZSRR.

Zachowane Insygnia Koronacyjne Królów Polskich

  • Miecz koronacyjny Szczerbiec – używany od 1320 roku do 1764.
  • Insygnia Augusta III – regalia zastępcze z 1733 roku, przechowywane w Muzeum Narodowym w Warszawie.
  • Korona hełmowa Kazimierza III Wielkiego – średniowieczna korona podróżna.

Repliki Polskich Insygniów Koronacyjnych

W latach 2001–2003 zrekonstruowano insygnia koronacyjne na podstawie zachowanej dokumentacji. Obecnie są prezentowane na wystawach w kraju i za granicą.